Hlavním cílem účastníků, bylo vybojování postupu dvou družstev mužů a žen do krajského kola, které se koná třicátého července v Pardubicích-Mladkově.
K soutěži se dostavilo celkem dvanáct družstev mužů a šest družstev žen, jako vítězové okrskových soutěží svitavského okresu. Povinná registrace, přidělení startovních čísel a hlavně seznámení se s pravidly pro danou disciplínu při úvodním nástupu byly prvními povinnostmi každého družstva.

Hasičský sport

Pořadí disciplín bylo štafeta čtyřikrát sto metrů, běh na sto metrů jednotlivců s překážkami a požární útok. Podle propozic Odborné rady velitelů při Okresním sboru hasičů ve Svitavách se ve štafetě počítal čas lepší ze dvou možných postavených štafet od každého družstva. V běhu na sto metrů mohlo opět v dvoukolovém závodě postavit každé družstvo šest závodníků, ale do výsledků se započítávaly jen čtyři nejlepší časy. Požární útok uzavíral celou soutěž a byl trochu hop nebo trop pro některá družstva. Mohla si pojistit umístění nebo zariskovat.

První disciplína byla štafeta čtyřikrát sto metrů (1. bariéra s oknem, 2. bariéra, 3. kladina a spoj hadic, 4. přenesení „hasičáku“), ve které bylo možná malinko nejistoty z ranní rosy na trávě nebo ze vstupu do celé soutěže. Ti co už odběhli, předávali informace o dráze své druhé štafetě, aby přišli z ještě lepším časem. Nejtěžší a klíčový byl třetí úsek, kde je potřeba spojit rychlost a techniku. Vedoucí po štafetě byl v mužích Široký Důl a v ženách Desná.
Běh na sto metrů překážek měl jasného favorita a tím bylo družstvo mužů Širokého Dolu. Účast v republikové lize i reprezentaci je k tomu jasně předurčovalo. Jakub Paulíček a jeho čas 15.96 v druhém kole je ozdobou tohoto závodu. Do celkového pořadí promluvil Svojanov, který skončil druhý. Ženy Desné a pořádajícího Kamence se dělily o první místo se shodným časem.

Vyhráli nejlepší

Technickou přejímkou rozhodčích musí projít motorová stříkačka, ale i ostatní potřebné nářadí jako třeba hadice, rozdělovač a koš. Také oblečení soutěžících má svá pravidla včetně používání předepsaných osobních ochranných pomůcek a právě v poslední disciplíně, útoku, mají své opodstatnění. Jediný pokus v disciplíně útok na cíl, hlavně na nepostupových místech, mohl ještě změnit pořadí. Sklopné terče a přesnost proudařů a proudařek rozhodly. Svojanov celkově nepotvrdil ambice na druhé místo a skončil v této disciplíně až čtvrtý za Sádkem. Ani v ženách se nic podstatného nedělo. Polička na třetím místě měla v útoku velký odstup od druhého místa, kterým mohla ohrozit Janov na celkově třetím místě.

Hlavní rozhodčí Ivo Oprchalský se svým týmem nemusel řešit žádné podstatné pře ani technické nedostatky. Josef Bidmon, starosta Krajského sboru hasičů Pardubického kraje a Josef Jiruše, starosta Okresního sboru hasičů Svitavy společně poděkovali všem zúčastněným za reprezentaci svých oksků a popřáli postupujícím hodně úspěchů v krajském kole. Další poděkování patřilo pořádajícím, pro které to byla generálka na Večerní stovku šestého srpna a následující den závod Svitavské ligy.

JIŘÍ FELTL