Výbuch v bytě

Celý příběh se odehrál 20. března, když se Roman Čadil a Miroslav Obr vraceli z plnění služebních povinností na základnu. V jedné ze svitavských ulic zaslechli ohlušující ránu. Po chvíli zjistili, že došlo k výbuchu ve druhém patře panelového domu. Když jako první dorazili na místo, uviděli kouř vycházející ze dveří bytu. Vzhledem k možnému vážnému ohrožení zdraví obyvatel celého domu a majetku, rozhodli se do bytu vstoupit. „Při příjezdu jsme měli usnadněnou situaci tím, že nám lidé otevřeli vchodové dveře a poté odemkli zajištěná dvířka hydrantu. Ovšem  do bytu jsme už museli vniknout násilím," popsal situaci Roman Čadil.

V místnostech se naštěstí nenacházela žádná osoba, pouze dva psi, které policisté zavřeli do místnosti, kde bylo bezpečno. Vstupem do zakouřené místnosti riskovali policisté svoje zdraví. Jedovaté zplodiny způsobují otravu a oba muži mohli v bytě uhořet. „Projevili statečnost, šli k požáru nevybaveni dýchacím přístrojem, to znamená klobouk dolů," okomentovala čin Vendula Horáková, mluvčí pardubických hasičů.

Pomoc druhým

A co se při zásahu honilo hlavou policistům? Mají čas mít strach? „Když jste na místě, soustředíte se na svou práci a na to, jak pomoci druhým v nouzi. Není čas si uvědomovat vlastní riziko. Zkrátka chcete pomoci,"  svěřil se se svými pocity Roman Čadil.
K likvidaci požáru posloužil hydrant z chodby. Zatímco jeden z nich hasil, tak druhý zajišťoval, aby nikdo jiný nevstoupil do bytu.
„V případech jako je tento, by se měli lidé řídit pokyny policistů, kteří na místě zasahují," připomněla policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Oheň uhasili policisté před příjezdem hasičů, kteří provedli dohašení a odvětrání bytu. Díky rychlému zásahu se oheň nerozšířil a neohrozil tak ostatní obyvatele domu. Lehkou újmu na zdraví utrpěli policisté, kteří se nadýchali zplodin a museli vyhledat lékařské ošetření.

Vzhledem k tomu, že policisté nejsou školeni na likvidaci požárů, tak se svého úkolu zhostili velmi dobře. Za svoje jednání byli zástupci hasičského záchranného sboru navrženi na mimořádné ocenění.

Medaile

Roman Čadil a Miroslav Obr byli oceněni na slavnostním předávání medailí hasičům za věrnost ve Vysokém Mýtě. Oni sami obdrželi plakety Hasičského záchranného sboru (HZS) generálního ředitele České republiky. Významné ocenění přijali z rukou Miroslava Kvasničky, ředitele HZS Pardubického kraje, a Miloslava Souška, starosty Vysokého Mýta. „Netušili jsme, že se nám za tento čin dostane takového uznání a nesmírně si tohoto ocenění oba vážíme," okomentoval ocenění Roman Čadil.

Statečné muže ocenili i jejich nadřízení. Kromě poděkování, jim byla navržena finanční odměna. Ta je určitě příjemná, ale pro ni svoji práci policisté nedělali. Navíc ji podle svých slov ani neočekávali. A to je dobře. „Za odvedenou práci odměnu nečekáte. Jen vás může hřát dobrý pocit z dobře vykonané práce," uzavřel skromně policista Roman Čadil.