Před dvěma lety oslavil sbor hasičů ve Svojanově 130 let od založení. „Uspořádali jsme sraz unikátních parních stříkaček z celé republiky. Nechyběla naše stoletá parnička. S osmi historickými stroji jsme dopravili vodu z řeky Křetínky až na věž hradu Svojanov. Délka vedení byla dva a půl kilometru a převýšení 132 metrů jsme překonali za jednu hodinu a dvanáct minut,“ přibližuje rekord Petr Hudský, starosta Sboru dobrovolných hasičů ve Svojanově.

O tomto rekordu jsme vás informovali zde.

Nejednalo se ovšem o poslední rekord v městysu u Poličky. Vloni se zdejší hasiči zapsali do knihy kuriozit znovu. „Hasiči v Předměstí si připomínali sto let sboru a při této příležitosti vytvořili nejdelší dálkovou dopravu vody historickými ručními stříkačkami,“ dodal Petr Hudský. Dobrovolní hasiči ve Starém Svojanově oslaví v červenci sto deset let. Rekord zatím neohlásili.

O rekordu si můžete přečíst zde.

Uniforma se nelíbí ve Svojanově pouze dospělým. Před časem tady vznikl rovněž oddíl mladých hasičů. Tým reprezentuje městys na soutěžích v celém Pardubickém kraji. „Za poslední dva roky se jejich základna stále rozrůstá. Jde o chlapce a dívky od sedmi do sedmnácti let. Možná ale vznikne i dívčí družstvo. Jsme rádi, že nesedí doma u televize, ale pobíhají raději na hřišti a společně se baví v klubovně,“ uzavírá Ilona Kopecká z informačního centra. Starosta Josef Gracias dodává, že rekordy nejsou pro svojanovské hasiče žádný problém a věří, že se ještě o nějaký pokusí.

Další zajímavosti o Svojanově najdete v rubrice U vás na návštěvě.