Jak se žije v Morašicích jeden rok po zisku prestižního titulu vesnice roku?
Naprosto stejně jako před titulem. Každá věc se stává postupně historií. Jsem optimistka, a tak doufám, že alespoň několik lidí si vloni řeklo, že jsou rádi, že žijí právě v této obci. Nedávno jsem slyšela vzpomínání na to, jak jsme se v rámci oslav zdarma najedli pečeného masa a napili piva. Spoluobčan ale hlavně chválil to, že se nás sešlo pohromadě neobvykle mnoho.

Co se v Morašicích za rok změnilo?
Na podzim jsme dokončili úpravu okolí základní školy. Vybudovali jsme kousek nového chodníku na horní konec vesnice a opravili náves. Letos jsme zatím udělali jen drobné opravy na obecních budovách. V Říkovicích jsme zvětšili a zmodernizovali společenskou místnost, místní lidé ji „pokřtili“ při pálení čarodějnic. Jinak připravujeme nové projekty. Do konce roku zasítíme pozemky pro výstavbu domků.

Už jste „utratili“ odměnu za vítězství v soutěži vesnice roku?
Je to poměrně náročný a zdlouhavý proces. Ale už brzy nám peníze přitečou. Proinvestujeme je na budově zdravotního střediska. K výhře ještě přidáme peníze ze svého. Letos vyměníme okna, opravíme dveře. Dále rekonstruujeme střechu a položíme novou krytinu.

Jak se cítíte v roli komisařky krajské soutěže?
Je to dobré. Označení komisařka je přiléhavé, protože opravdu jen zjišťujeme, zapisujeme, porovnáváme a vyptáváme se. Snažím se přitom získat co nejvíce inspirace pro naši obec. Připadám si trochu jako Colummbo. Podvědomě také srovnávám vesnice s Morašicemi.

Máte mezi letošními adepty svého favorita? Na co nejvíce při hodnocení hledíte?
Favorita už mám, ale nebudu ho prozrazovat. Zajímáme se o společenský život, aktivitu občanů, podnikání, péči o zeleň nebo spolupráci se zemědělskými družstvy. Okruhů je celá řada.