Zbyl jen statek


Objekt je situován hluboko v lesích mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou. Původně na tomto místě stávala vesnice, na jejímž místě zůstal jen tento statek se čtvercovým dvorem. „Až do roku 1953 byl obydlený a sloužil jako zázemí lesnímu personálu. Poté postupně chátral,“ popsal historii stavby správce Lesů města Mohelnice David Wezdenko.

Začátkem 90. let dostalo budovu i okolní lesy zpět město Mohelnice. Lesníci ji znovu využívají pro své účely. Od té doby prošla dílčími opravami, v posledních třech letech proběhla například generální rekonstrukce střechy.

„Hájenka má kompletně novou střechu a stabilizované zdivo. Zbudovaly se věnce, jsou hotové stropy, měnily se stropní trámy. Když se vyřeší odtok vody od objektu, je na léta zachráněný,“ řekl starosta Mohelnice Pavel Kuba s tím, že se aktuálně zhotovuje projekt na přivedení elektřiny z osady Buková.

V budoucnu by měl objekt sloužit veřejnosti. Částečně jako turistický cíl, bude zde možné konat koncerty či jiné akce. Hlavní funkce by však měla být vzdělávací. Školáci by sem jezdili na jednodenní exkurze zaměřené na lesnictví a životní prostředí.

Liška Bystrouška

Budova střítežské hájovny je spojená s příběhem lišky Bystroušky. Nedaleko od ní našel opuštěné mládě šelmy revírník z blízké vesnice Veselí a vychoval je mezi domácími zvířaty. Liška byla mimořádně mazaná. O jejích kouscích se doslechl malíř Stanislav Lolek a vytvořil podle ní cyklus kreseb, který následně inspiroval k napsání příběhu o prohnané lišce Rudolfa Těsnohlídka. A na základě toho zkomponoval svou světoznámou operu skladatel Leoš Janáček.

Petr Krňávek