Zabezpečení vnitřních systémů před kyberútoky už mají za sebou všechna zařízení Nemocnice Pardubického kraje, nyní přichází řada na další instituce. „V plánu je nejprve kybernetický bezpečnostní audit za necelé tři miliony korun, na jehož základě vznikne seznam opatření a návrhů na zlepšení. Ta se následně budou zavádět do praxe, a to souběžně s auditem už v průběhu letošního a příštího roku,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Pardubický kraj za přispění dotace z Evropské unie plánuje zvýšení zabezpečení vnitřních systémů v Léčebně dlouhodobě nemocných Rybitví, Odborném léčebném ústavu Jevíčko, Albertinu v Žamberku, Nemocnici následné péče Moravská Třebová, Vysokomýtské nemocnici a Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí.

Ilustrační fotografie
Nemocnice Pardubického kraje mají nově pokrytí jednotnou sítí wi-fi

„Jak ukázaly případy po celém světě, i ony se mohou stát terčem cílených útoků, protože jsou součástí kritické infrastruktury a navíc disponují řadou zneužitelných údajů. Z těchto důvodů reagujeme na neustálý vývoj v oblasti IT a chceme být připraveni na to, že i naše nemocnice se mohou stát cílem hackerů. Celkem plánujeme na zvýšení bezpečnosti vynaložit téměř 63 milionů korun,“ doplnila náměstkyně.

Na kyberbezpečnost zdravotnických zařízení se kraji podařilo získat 42,5 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu, takže z vlastních zdrojů kraj vydá zhruba třetinu nákladů. „Aktivita v hledání dotačních titulů a příprava portfolia kvalitních projektů se nám vyplácí, náš kraj je v tomto jedním z nejúspěšnějších v celé republice,“ připomněl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Mohlo by vás zajímat: Vjel přímo do rány. Opilý řidič omezil svou jízdou policisty

Zdroj: Policie ČR