Ve škole stávkovala polovina pedagogického sboru. Ti, kteří se nezúčastnili, se včera připravovali na dnešní výuku. Ředitelka gymnázia Alena Plocová s odboráři souhlasí. Poukazuje na větší povinnosti učitelů a mizerný plat. „Studentům jsme dali na výběr, zda zůstanou doma nebo přijdou do školy. Nakonec se podle náhradního programu učila pouhá dvě procenta z celkového počtu žáků,“ vyčíslila včerejší účast Alena Plocová.

Filmy a hry

Čas využili studenti k opakování cizího jazyka. Bavili se u stolní hry scrabble a sledovali film. O protestech učitelů vědí a fandí jim. „Musí každý den okřikovat více než třicet dětí ve třídě. Je to náročné povolání, a proto si zaslouží více peněz,“ souhlasí s požadavky kantorů studentka druhého ročníku Marika Zemanová.

Změnila názor

Učitelka angličtiny na moravskotřebovském gymnáziu Pavlína Čermáková se původně k nespokojeným kolegům přidala. Nakonec ale přišla včera do práce. „Pokud se nedohodne celý pedagogický sbor a nedokážeme si hromadně říci o lepší platy, více peněz si zkrátka nezasloužíme. Do stávky jsem se proto nezapojila,“ vysvětluje svůj postoj Pavlína Čermáková.

Někteří rodiče ředitelům škol vyčítají, že nevěděli, kam umístí své ratolesti. „Stávku nepodporuji a nelíbí se mi to. Učitelé nás postavili před hotovou věc. Abychom děti nenechali samotné doma, museli jsme se uvolnit ze zaměstnání,“ zlobí se na pedagogy čtyřiatřicetiletá úřednice Jana Zoková ze Svitav.

Ve svitavském okrese včera stávkovalo padesát čtyři škol. Nespokojených je zde celkem 1221 pracovníků školství.