Tak tomu také bylo ve vánočním čase u pacientů na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných Svitavské nemocnice. Studenti sexty svitavského gymnázia a kapela Vendolband přichystali pro naše pacienty posezení.

Všichni jsme si poslechli krásné vánoční písničky, při nichž se objevily první stopy dojetí a první slzy. Vůbec jsme netušili, jak intenzivně budou naši pacienti setkání prožívat. Jak tito staří a velmi nemocní lidé dokážou projevit své emoce, svoji radost, svůj smutek.

Poté, co jsme si společně zazpívali známé koledy, došlo na předávání dárečků. Ty pro pacienty obstarali studenti. Dáreček dostali všichni. Pro některé z nich pro ty, co žijí osaměle to byl možná jediný dárek, který jim Ježíšek nadělil. Ještě v dalších dnech žilo oddělení tímto setkáním. Naši klienti plni dojmů si navzájem, ale také svým rodinám, sdělovali, „jak to bylo milé a nádherné“ .

Překvapeni z tohoto setkání však byli i sami studenti. Nečekali, že za svoji snahu potěšit dostanou zpátky tolik. Nečekali uslzené oči, dojaté výrazy svraštělých tváří a pohledy vděčnosti. Uvědomili si, jak málo stačí k tomu, udělat někomu radost.

Děkujeme kapele Vendoland za ochotu věnovat svůj čas našim nemocným. Jsme vděčni studentům gymnázia za empatii, kterou projevili, za dárečky, na které se ve třídě složili. Věříme, že to nebylo setkání poslední. Doufáme, že si od nás odnesli zážitek, že dělat radost někomu znamená zároveň udělat radost a dobrý pocit i sami sobě. Těšíme se na další posezení s nimi i na to, že některé studentky vstoupí mezi dobrovolníky a budeme se s nimi setkávat v léčebně pravidelně.

VĚRA STICHOVÁ,

staniční sestra LDN, Svitavská nemocnice