„Konkrétně půjde o jednu třídu na gymnáziích Dašická v Pardubicích, Přelouči, Chrudimi a Jevíčku a obchodní akademie v Pardubicích, Chrudimi a Svitavách,“ řekla včera radní Pardubického kraje zodpovědná za oblast školství Jana Pernicová. „Jde o výsledek, na kterém se včera shodla krajská rada,“ konstatovala Jana Pernicová.

„Trochu jsem se obávala, že ředitelé škol, kterých se tato problematika týká, zadupou a my to změníme, ale to v žádném případě nechci. Jsem přesvědčena o tom, že se kolem celého problému strhla zbytečná hysterie,“ prohlásila rezolutně sociálně〜demokratická radní kraje.
„Jde o první část koncepce školství, která byla zpracovaná už minulým vedením kraje. Byla vytvořena správně, jen se z ní nic nerealizovalo. Uznávám, že jsme k těmto nepopulárním krokům přistoupili na poslední chvíli, ale to bylo způsobeno mou nemocí,“ pravila Jana Pernicová.
„Zrušení sedmi tříd zcela jistě není dostatečný počet. Chystáme i druhou etapu, ale zatím mi chybí čas, abych vše prokonzultovala s obcemi a řediteli škol. Toto číslo však určitě není konečné,“ upozornila krajská radní.

„Chceme ozdravit školství v Pardubickém kraji. Společnost zde na rušení tříd není zvyklá, ale aby se zkvalitnil celý vzdělávací proces, musí k němu dojít,“ poznamenal vedoucí krajského odboru školství Ladislav Forman.
„Za posledních osm let vyšlo z devátých tříd základních škol o dva a půl tisíce žáků méně. To je alarmující číslo. A tento trend bude pokračovat i v dalších letech,“ varoval Ladislav Forman.

„Proto chceme v další fázi redukovat ekonomické směry na odborných školách a zaměřit se na to, aby některé školy neměly třeba dvanáct až patnáct oborů velmi různého zaměření,“ podotkl vedoucí krajského odboru školství.
„Máme v plánu snížit počet škol, některé hodláme sloučit do nových subjektů. Nelze, aby některé školy byly naplněné z pouhých šestadvaceti procent. Na to stát ani kraj nemá peníze,“ nechal se slyšet Ladislav Forman.

„Také není možné, aby takřka polovina žáků středních škol studovala na gymnáziích nebo obchodních akademiích či ekonomických oborech. Po tom dnes na trhu práce není poptávka,“ dodal.
„Všichni ředitelé škol se shodují na tom, že naše kroky jsou správné. Na druhou stranu si ale nechtějí nechat sáhnout na svou školu,“ sdělil vedoucí odboru školství.

(td)