Český statistický úřadu nyní ukončil skenování vyplněných dotazníků a převod dat do elektronické podoby. Podle tiskového mluvčího celého projektu Ondřeje Kubaly je tak prakticky zkušební sčítání skoro hotové a dále se bude ověřovat zpracování dat v počítačových aplikacích. „Jedním z problémů, který se ukázal při zkušebním sčítání, bylo, že starší generace občas nerozumí pojmu registrovaného partnerství,“ uvedl Kubala.

Čtyři tisíce lidí v kraji

Pro zkušební sčítání vybrali statistici půl procenta obyvatel České republiky (v Pardubickém kraji to bylo 4090 obyvatel v 1655 bytech a 934 domech), aby prověřili všechny potřebné procesy před ostrým sčítáním v příštím roce, otestovali srozumitelnost a přehlednost formulářů a vyzkoušeli nové techniky skenování dat. „Sčítání lidu se na našem území provádí pravidelně od roku 1869. Letos se poprvé v historii testovalo i elektronické vyplňování sčítacích on-line formulářů na internetu, které bude při sčítání příští rok úplnou novinkou,“ upozorňuje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Starší lidé v některých případech nerozumí pojmu registrovaného partnerství. Český statistický úřad proto proškolí své komisaře, kteří budou navštěvovat například domovy důchodců, aby se při předávání formulářů důkladně zaměřili na vysvětlení tohoto pojmu. Sčítání lidu, domů a bytů proběhne v ČR na jaře 2011.