Kdy: 18. a 19. května
Kde: Smetanovo náměstí Litomyšl

Vzdát hold kuchařce a národní buditelce M. D Rettigové, která v Litomyšli žila a je zde pochována, přijede i letos řada vynikajících kuchařů. Vedle vystoupení na pódiu Juniorského a seniorského týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR předvede své kuchařské umění také herečka Markéta Hrubešová. Připraven je program pro děti se školičkou vaření a soutěžemi.

O hudební doprovod se postará Cimbálová muzika Frgál a oblíbení folkoví Marien. Sobotní program zakončí tancovačka s Machos Burritos.

Letošní gastroslavnosti jsou ve znamení experimentu a ekologie. Představí mimo jiné trendy moderní gastronomie. Návštěvníci uvidí například Lukáše Drlíka a Jana Rimplera, kteří budou vařit s levandulí. Pro odvážné zájemce jsou připraveny mimo jiné také ukázky a ochutnávky na různé způsoby připraveného hmyzu. Jan Škraňka připraví cvrčka podle Rettigové, saranče v karamelu nebo žabí stehýnka.

A pozor – již žádné plasty. Používat se bude pouze ekologicky rozložitelné, kompostovatelné nádobí a vratné kelímky. Sobotní program začíná na náměstí v Litomyšli v 10 hodin.

Sousedská husička

V neděli 19. května bude v hospodě s nejvyšším stropem na světě na horní části náměstí podávána tradiční sousedská husička. Nedělní nabídku jídel letos doplní vegetariánské i masové tortilly, speciality připravované na grilu a buchtičky se šodó a další pochutiny. Nedělní program doplní oblíbená soutěž o nejlepší bábovku.