Deset škol a sto sedmdesát žáků, kteří se chtěli pořádně vyzkoušet gastronomické obory, které by mohly být jejich budoucím povoláním. Právě na Střední odbornou školu a střední odborné učiliště v Poličce se vypravil už podruhé projekt Technohrátek, který má za cíl přivést děti znovu do oblasti dříve nepopulárních odvětví.
Budoucí středoškoláci si tu vyzkoušeli práci hned na osmi stanovištích. Těch mělo být původně jen šest. Jenže díky mimořádnému zájmu škol o aktuální studijní obory škola ještě přidala další dvě ukázky.
„Při přihlašování škol se nám jen za tři dny přihlásilo dvacet zařízení. Zájem o Technohrátky v Poličce byl enormní, nakonec jsme přihlášky museli zastavit, což nás mrzí," uvedl manažer Technohrátek Vladimír Zemánek.
Studenti si proto během středečního dopoledne vyzkoušeli v praxi i to, jak číšník musí perfekcionistky přichystat vzorové prostírání stolů, či jakým způsobem vystupuje a obsluhuje hosty. V cukrárenské provozovně si chlapci a děvčata ze Svitav, Poličky, Pomezí a dalších obcí zkusili vykrajování i zdobení perníčků, výrobu svatebních koláčků i produkci cukrovinek. „Prošli jsme tu spoustu oborů včetně řezníka a ještě nás nějaká čekají, ale nejvíc ze všeho mě oslovila právě cukrařina. Dokázala bych si představit, že bych šla podobný obor studovat, ale moje vystavená škola je střední zdravotnická ve Svitavách," uvedla během nezdobování v cukrárně Jana Novotná, žákyně Základní školy Československé armády v Moravské Třebové.
Vedle toho se podívali i na to, jak rutinérsky a přesně pracují kuchaři nebo řezníci a škola představila i svůj hodně oblíbený a populárnější obor carving. „Zkouším vyřezávat a je to vážně piplačka. Jsem už na třetím stanovišti a fajn byl kuchařský obor, kde jsme zkoušeli hamburgery. Za sebou máme i ukázku z hotelnictví. Ale první stanoviště mě vážně bavilo. Jen ještě sám nevím, kam bych se chtěl ubírat. Avšak přemýšlím o hotelnictví. Možná na průvodce," rozpovídal se David Zahradník z poličské Základní školy Masarykovy.
Premiérovou návštěvu Technohrátek si užili žáci a učitelé z jaroměřické základky, kteří nestačili zírat na skvělé provedení a interakci celého projektu. „Pro žáky je to velice přínosné, protože poznají obory zblízka, navíc obory praktické. Myslím si, že taková akce může děti nasměrovat na správnou cestu, poznají praxi a co to obnáší. Jen na našich dětech vidím, že je to hodně baví. To Burza škol je o něčem jiném – dostanou jen prezentační letáčky, které si prohlédnou. To jim nic neřekne," míní učitelka ze ZŠ Jaroměřice Martina Továrková.
To učitelka Iva Hladíková ze svitavské ZŠ Riegrova je přesvědčená, že by se děti také měly přiklánět k technickým oborům a odvětvím vyžadující šikovné ruce. „Nemyslím si, že řemeslo je dnes černá práce. Vždyť u CNC strojů mohou dělat v čistém prostředí oblečení do bílého pláště," poznamenala Hladíková a dodává: „Pokud má dítě perspektivu odchodu na vysokou školu, doporučila bych gymnázium. Pakliže ta perspektiva není a všichni vysokou studovat nemohou, je výbornou alternativou technický obor, mohou tam najít dobré uplatnění na rozdíl třeba od obchodních akademií."
Ředitel tamní střední školy a učiliště Boris Preissler tvrdí, že v minulosti chyběli řezníci, situace se podle něj však mění. Přiklonění k technickým oborům potvzuje i vedoucí odboru školství a kultury Pardubického kraj Martin Kiss. „Vloni byl mírný nárůst. Letos máme jen předběžná čísla podle přihlášek, ale teprve uvidíme," řekl. Technohrátky probíhají čtvrtým rokem. V Poličce trhly s návštěvou 170 dětí letošní rekord.