Před několika lety začala vycházet série knih s názvem „Slavné vily". Vycházely po jednotlivých krajích. Jedna z nich je, jak jinak, věnovaná rovněž Pardubickému kraji. Kromě knih vznikla řada putovních výstav. Tentokrát výstava dorazila do Poličky. „V knize i na výstavě je Polička zastoupená slavnou funkcionalistickou Šmídovou vilou," uvedl poličský historik David Junek.

Kvádr v kvádru

Vlastní vila stavitele Bohuslava Šmída byla postavená v roce 1934. V přízemí měl projekční kancelář, patro bylo obytné. „Základní princip stavby je jednoduchý, vodorovný a vertikální kvádr se protínají. Jak pozorovatel obchází dům, tak se pohled na dům mění," popisoval unikátní stavbu historik. Vila je provázaná i s poličským muzeem. Bohuslav Šmíd byl přítelem Bohuslava Martinů. „Když skladatel odjížděl do Francie, prodal Šmídovi svůj klavír. Jeho dětem věnoval malou klavírní skladbu, aby mohly trénovat," sdělil David Junek. Klavír je nyní v expozici muzea.

Poličská výstava se skládá ze dvou částí. Jedna představuje klasickou putovní výstavu. Druhá část je na míru ušitá Poličce. „Představujeme další poličské vily, a to jak ty starší z přelomu 19. a 20. století, z první republiky, tak i současné, dostavěné před několika lety," poznamenal poličský historik. V muzeu nechybí ani pohled na zajímavé stavby ze současnosti. Podle Davida Junka výstava prezentuje kvalitní současnou architekturu.

Návštěvníci mají možnost seznámit se i s tím, jak dům vzniká. „Ve spolupráci s projekční firmou jsme připravili projektovou dokumentaci. Fotografie ukazují výkopy základů, zdění, řemeslné práce až po finální barevné úpravy fasády a zapravení terénu," sdělil David Junek. Muzejníci nezapomněli ani na veškerou administrativu stavby.

Stavba v muzeu

Na své si přijdou i mladší návštěvníci. Děti se dozvědí, jak dům vzniká od přípravy projektu a zahájení stavby, kteří řemeslníci jsou pro stavbu domu nezbytní. Na to navazuje interaktivní součást výstavy, kde bude záležet na tvůrčích dovednostech jednotlivých návštěvníků. „Je to dílna, kde si děti budou moci navrhnout dům, kteří řemeslníci jim se stavbou pomohou, co by v domě mělo všechno být. Vyberou si, kde by chtěly svůj pokoj," řekl poličský historik. Zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší. Pro ty je nachystaná stavebnice, aby si také mohly postavit svůj vlastní domek.