Student prvního ročníku Gymnázia v Poličce vytvořil nový český rekord vloni na festivalu v Pelhřimově. Za několik dní se ho pokusí zopakovat. Navíc agentura Dobrý den vybrala čtyři muže ze tří stovek nominovaných pro ocenění Rekordman roku. A František Košňar je mezi nimi.
Rekord se vlastně zrodil jako náhoda a sázka o čokoládu. „S kamarádem jsem se vsadil, že se naučím sto čísel. Šlo to ale lehce. Našel jsem kluka ze Slovenska, který jich umí tři sta. Chtěl jsem to překonat a nakonec z toho bylo 2009 čísel. Vyhrál jsem kilo čokolády Studentská pečeť,“ řekl František Košňar. Kolik času mu učení čísel „spolklo“ nelze jen tak říci. „Mnoho času zabere především opakování. Postupně jsem ale zvládl až sto čísel za tři minuty. Učil jsem se, když jsem měl čas a chuť,“ dodal František.

Čísla se podle jeho slov pamatují hůře než písmena. Ale řadu více než dvou tisíc čísel určitě nezapomněl. „V červnu jedu na festival rekordů do Pelhřimova. Po dvou nebo třech opakováních jsem schopen řadu odříkat. Nedokáži ale říci náhodně vybranou pozici. Nejsem totiž autista, který by viděl tu řadu před sebou. Musel bych si číslice jednou nebo dvakrát přečíst, abych to viděl,“ vysvětlil gymnazista. Tvrdí, že zatím nebude v učení pokračovat. Dobrá paměť mu ale pomáhá i při studiu gymnázia. „Spoléhám na to. Mám více koníčků a většinou se učím látku do školy na poslední chvíli. Básničky jsem se ale na základní škole moc neučil,“ dodal František Košňar.

Mladík z Lubné si díky svému rekordu zahrál i ve filmu. „Zúčastnil jsem se natáčení filmu Největší z Čechů. Snímek představuje několik zajímavých příběhů rekordmanů. Do kin by měl přijít někdy během letošního roku,“ řekl František.

Student gymnázia má kromě fenomenální paměti také mnoho zájmů. Sportuje a pracuje s dětmi. A navíc má doma unikátní výrobek, který by se možná mohl stát dalším českým rekordem. „V zimě bylo více času. Viděl jsem v jednom pořadu v televizi kytaru vyrobenou ze sirek. Protože mě láká architektura, chtěl jsem také něco zkusit. Vytvořil jsem ze čtyř tisíc sirek sportovní stadion,“ přiblížil svoje dílo František Košňar.
V neděli odpoledne převzal u příležitosti oslavy Mezinárodního dne rodin ocenění od vicehejtmana Romana Línka a starosty obce Josefa Chadimy. Kdo by chtěl Františka vidět v akci, bude mít možnost na pelhřimovském festivalu rekordů jedenáctého a dvanáctého června.