Zejména se soustředila na ty, kteří nebezpečně předjíždějí a ohrožují životy řidičů.

Tentokrát se ale policejní hlídka vznesla vrtulníkem do vzduchu a na provoz dohlížela z výšky tří set metrů. Poprvé v historii využili policisté ve svitavském okrese vrtulník. A hříšníků zaznamenali hned několik. Na pokutách vybrali téměř padesát tisíc korun.

Na heliportu u hasičů přistál v pátek odpoledne modrý policejní vrtulník. Ten je vybavený kamerou a obrazovkou. „V automobilu je umístěná speciální technika, která zobrazuje vše, co snímá kamera na vrtulníku. Hlídka na zemi tak může přestupky na místě vyřídit, protože má k dispozici záznam. V případě problémů smí přistát i vrtulník a ukážeme záznam přímo v něm,“ vysvětlil David Švec, vedoucí dopravního inspektorátu svitavské policie.

Riskantní manévry

Hlídka monitorovala z vrtulníku celou pětatřicítku od Cerekvice nad Loučnou až za Moravskou Třebovou. „Zaměřili jsme se především na nedovolené předjíždění a manévry, které ohrožují řidiče. Ty často vedou k tragickým nehodám,“ uvedl David Švec. Motoristé neměli ani tušení, co se děje. U běžných hlídek totiž na sebe řidiči blikají a upozorňují se navzájem na kontroly. Tentokrát ale bylo všechno jinak. Policisté nasadili do akce i tři pevné hlídky a několik pohyblivých. Nechyběl ani nový motocykl vybavený radarem.

V síti policie skončily zhruba čtyři desítky hříšníků. „Nejčastějšími přestupky bylo riskantní předjíždění a překročení povolené rychlosti. Vybrali jsme na pokutách asi čtyřicet sedm tisíc korun a udělili jednu kauci. Z vrtulníku jsme zaznamenali asi sedm přestupků. Mezi pokutovanými nechyběli ani motorkáři. Jedni měli smůlu, ujížděli před bouřkou, ale dopustili se přestupku,“ přiblížil výsledky akce David Švec.

Policisté v okrese doufají, že se bude hlídka s vrtulníkem brzy opakovat.