Kuře sice nelétá, ale spolu s ním se k oblakům podívaly nejedny oči. Kde? No přece na letišti ve Starém Městě u Moravské Třebové.

V sobotu zde totiž pokračovala charitativní akce, která nabídla jak show leteckých akrobatů nebo ukázky práce členů integrovaného záchranného systému, tak mnoho dalších atrakcí. Na letiště přijeli také úspěšní sportovci netradičních disciplín. Z reproduktorů se nesl známý hlas z televizní obrazovky. Komentování akrobatických kousků letců se totiž ujala moderátorka počasí a pilotka Alena Zárybnická.

Předváděli kousky

Na obloze s kulisou dramatických mraků tak lidé s hlavami vyvrácenými sledovali neobvyklou formaci. Žlutou záchranářskou helikoptéru pilotoval jeden z nejlepších Daniel Tuček, syn mistra světa v letecké akrobacii Ivana Tučka. Do letounu Edge usedl Martin Šonka, který se pro letošní sezonu zařadil mezi patnáct letců světové série Red Bull Air Race. V nich je úkolem pilota v co nejkratším čase proletět určenou trať mezi pylony a s předepsanými akrobatickými prvky. Některé z nich předvedl i ve Starém Městě. Třetím strojem, který se vznesl z letištní plochy, byl Suchoj s Janem Rozlivkou, mistrem Evropy v akrobacii na kluzácích. Podle komentátorky Aleny Zárybnické bylo k vidění to nejlepší v rámci světové konkurence.

Pro hendikepované

Akce byla určená jak pro veřejnost, tak pro znevýhodněné děti a nízkoprahové kluby. „Ty jsme prostřednictvím Nadace pro rozvoj občanské společnosti, která pořádá sbírku Pomozte dětem, oslovili,“ sdělil organizátor Lukáš Vokatý. Podle něj je důležité, když mladí lidé mají možnost setkat se s osobnostmi, které by se mohly stát jejich vzory. Organizátoři proto vsadili na sportovce, kteří mají blízko k ne zcela běžným a dalo by se říci až adrenalinovým sportům.

Nejen setkání s letci nebo s nadějí pro příští olympijské hry ve skocích na trampolíně Zitou Frydrychovou přilákalo do Starého Města diváky. Lidé si mohli třeba vyzkoušet obří trampolínu, jako to udělali bratři Bolckovi ze Svitav. „Bylo to super,“ řekl bezprostředně po akci mladší z nich.

Mezi návštěvníky byli i ti s hendikepem. Některé atrakce pro návštěvníky byly také pro ně přizpůsobené, takže je mohli s klidem vyzkoušet. A mezi všemi si vykračovalo žluté kuře se záchranným kruhem. Do jeho pokladničky v rámci projektu V pohybu přibyla zatím nesečtená částka, která pomůže dětem. Kasička totiž podle Lukáše Vokatého zůstane zapečetěná až do dubna 2011.

Lukáš Vokatý slibuje, že první ročník charitativní akce na letišti ve Starém Městě rozhodně nebyl poslední. Doufá, že se stane novou tradicí.