Sbor dobrovolných hasičů ustanovili zastupitelé teprve vloni v prosinci. Jednotka nemá zatím kompletní vybavení. Jejich přátelé z holandského Rodenu jim ale přivezli hasičský automobil. Není zcela nový, ale litomyšlští hasiči jsou s ním spokojeni. V sobotu slíbili, že se o vozidlo budou starat. Převzali klíče a doklady. Rodenští totiž zmínili, že si ho přijedou příští rok zkontrolovat.

Cenný dar

Zástupci partnerského města Roden přivezli Litomyšlským několik darů. Zřejmě tím nejcennějším je hasičský automobil. „Dobráci“ z Litomyšle si daru považují. „Jednotka teprve vzniká. Letos se vycvičí a do konce roku by měla mít celé vybavení pro výjezdy a zásahy. Pro nový automobil připravujeme stání ve zbrojnici na Lánech,“ uvedl v sobotu velitel Miroslav Vacek. Jednotka v současné době čítá dvanáct mužů. Nyní se školí na seminářích. Výcvik se koná ve spolupráci s profesionálními hasiči z Litomyšle, aby dobrovolníci mohli od příštího roku plnit svoji funkci.

Rodenská jednotka hasičů potřebovala nový automobil, ale starý nechtěla jen tak odepsat. „Loučení s automobilem je pro nás plné emocí. Na jaře si přijedeme zkontrolovat, jak se litomyšlští hasiči o vozidlo starají,“ sdělil velitel rodenských hasičů.

Přátelství Litomyšle a Rodenu začalo oficiálně podpisem smlouvy v roce 1991. Hasičské auto není první dar z Holandska. Už v devadesátých letech získala Litomyšl od Rodenských moderní sanitku.