Problémy na sebe nenechaly čekat. Rychlík, který měl o půl jedné dorazit do Pardubic nabral půlhodinové zpoždění. Důvod? Policie z vlaku v České Třebové nechala vystoupit asi padesátku ostravských fanoušků. Dalších tři sta pak vystoupilo solidárně s nimi. Příjezd vlaku do Pardubic se podle toho protáhl.

I v Pardubicích policie z vlaku někoho vyložila. Šlo o fanouška, který napadl vlakovou četu ve chvíli, kdy se mu průvodčí snažili zabránit v otevírání dveří za jízdy.

„Podle našich informací mělo ve vlaku být asi čtyři sta fanoušků ostravského Baníku, kteří měli vyhrazené první čtyři vozy soupravy. Valná část z nich ale zůstala v České Třebové, do Pardubic už dojela jen zanedbatelná část. Nyní ale čekáme, jak se situace vyvine v České Třebové,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

„Vlaková četa odmítla z bezpečnostních důvodů pokračovat s vlakem v jízdě. Obávali se především o bezpečnost ostatních cestujících. Vlak totiž už neměl ty posilové vozy, které měl původní spoj. Mohu rovněž potvrdit, že před stanicí Česká Třebová byl zraněn – i obyčejný cestující. Jeden z revizorů byl zraněn, vyhledal lékařské ošetření. Zranění je jen povrchové,“ potvrdil tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Druhý vlak se nakonec do pohybu dal. Do Pardubic dojel s asi čtyřicetiminutovým zpožděním – doslova jako vlak hrůzy.

Na cestující i novináře na nástupišti se snesla nejprve snůška vulgárních urážek, později přibyly sliny, plastové lahve a plechovky od piva. Jeden z reportérů Deníku byl dokonce zasažen pivní lahví. Jeden z fanoušků, zřejmě Polák, dokonce z bezpečí kupé dokonce hajloval.

Cestující, kteří na nástupišti na vlak čekali, většinou nenalezli odvahu do toho, co někteří z nich nazvali pojízdným zvěřincem, ani nastoupit. Naopak ti, co nevystoupili v České Třebové naopak začali houfně vystupovat.

„Já s tím nemám nic společného, jede tohle do Prahy?“ tázal se cestující, který byl nucen z vlaku obsazeného davem agresivních „fanoušků“ vystoupit oknem.

Neměli jízdenky

Asi dvě stovky fanoušků Baníku, kteří cestovali do Prahy na utkání se Slavií, dnes způsobily rozruch na místním železničním nádraží. „Padesát fanoušků nemělo platnou jízdenku, proto byli vysazeni. Ti ostatní s nimi ´drželi basu´ a vystoupili, aby je podpořili,“ uvedla policejní tisková mluvčí Eva Sichrová. Většinu fanoušků se policii podařilo „udržet“ na nástupišti, někteří se však pohybovali i po nádraží. Přesto podle mluvčí nedošlo k velkým výtržnostem a fyzickému násilí. Policie monitorovala celou cestu fanoušků, proto bylo na nádraží připraveno dost policistů a připraveny byly i posily. V těchto chvílích se policisté snaží dostat fanoušky do dalšího vlaku, kterým by pokračovali do Prahy.

Utkání se hraje od 17.15 hodin. Baníkovcům bylo podle dostupných informací prodáno kolem šesti set lístků. Většina z fandů jela posíleným rychlíkem Comenius, ke kterému České dráhy přidali speciální vagóny. Ostravské fandy doprovázejí ve vlaku severomoravští policisté, do bezpečnostních opatření se v rámci Moravskoslezském a Olomouckém kraji zapojily desítky ochránců zákona. Na pořádek budou dohlížet i policisté z pardubického oddělení doprovodů vlaků.

Do Prahy-Vršovic by měl Comenius dorazit deset minut před 14. hodinou. Zde již budou na fandy čekat pražští policisté.

500 policistů v ulicích

Po neblahých zkušenostech z předešlých fotbalových utkání chystá pražská policie v souvislosti s dnešním zápasem klubů SK Slavia Praha a FC Baník Ostrava doslova policejní manévry.

Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové bude do ulic nasazeno pět stovek policistů. V terénu bude samozřejmě i antikonfliktní tým.

Miklíková zdůraznila, že se policie zaměří hlavně na bezpečnost na vršovickém nádraží,kam podle očekávání dorazí nejpočetnější skupina ostravských fanoušků. V okolí vršovického stadionu bude čekat speciální pořádková jednotka. Situaci bude ze vzduchu monitorovat i vrtulník.

Doprovod na stadion i na nádraží

„Budeme úzce spolupracovat s našimi ostravskými kolegy. Ti budou přítomni ve vlaku vypraveném z Ostravy. Policie doprovodí fanoušky až na stadion a pak zpět na nádraží. Odhadujeme, že příznivců ostravského klubu dorazí do Prahy zhruba sedm stovek,“ uvedla Miklíková.

Pražská policie bude po dohodě se zástupci Českomoravského fotbalového svazu spolupracovat s pořadatelskou službou. Bezpečnost na stadionu však leží na bedrech pořadatelů. „V případě, že by se situace na stadionu stala nezvladatelnou, musí pořadatel výslovně požádat policii, aby zakročila.

Postupovat musí následovně: Přerušit nebo ukončit zápas, vyklidit hrací plochu, požádat Policii ČR o zákrok a tuto skutečnost vyhlásit rozhlasem. Zákrok poté provedou policisté, kteří se budou na opatření podílet. V souvislosti s případným správním či trestním řízením budou na místě kromě policistů přítomni také pracovníci Obvodního úřadu pro Prahu 10 a také státní zástupce, aby v případě protiprávního jednání rozhodl o právní kvalifikaci konkrétního skutku,“ dodala Eva Miklíková.

Nevyvolat agresi

Spolupráci s pořadateli si policisté vyzkoušeli již včera při derby mezi Viktorkou Žižkov a Spartou, jejíž tvrdé jádro fanoušků je také vyhlášené.

Pořadatelé nevpustili na stadion 47 podnapilých fanoušků. Bylo zaevidováno 9 přestupků v podobě házení předmětů na hrací plochu, jeden mladík byl předveden kvůli vhození dýmovnice. Když především příznivci Sparty viděli, že s pyrotechnikou na stadion neprojdou, bleskurychle se jí zbavovali. Z praxe tedy vyplývá, že podobný osud může potkat všechny návštěvníky, kteří nebudou podobným způsobem respektovat provozní řád daný pořadatelem,“ řekl v neděli Deníku mluvčí pražské policie Ján Mikulovský.

Od začátku jarní části fotbalové ligy nejsou na utkáních přítomni policisté. Šéf pražské policie Martin Červíček to hodnotí jako pozitivní krok při předcházení násilí. „Domníváme se, že už jen přítomnost uniforem na stadionu mohla u určité části obecenstva vyvolávat jistou míru agrese,“ řekl Červíček Deníku krátce po jednání mezi policií a zástupci pražských klubů. Tomuto názoru ale oponují někteří znalci, kteří tvrdí, že přítomnost uniforem na stadionu má naopak preventivní charakter.