Zájem o tuto soutěž, kde odborná porota hodnotí guláše a diváci stánek, ve kterém družstva vaří, vzrůstá. „Poprvé jsme přivítali osm družstev, následující rok deset a letos čtrnáct. Prostor stále máme, takže příští rok může klidně přijet o deset týmů více," prozradil organizátor akce Jiří Kohák.

Zábava

Během několikahodinového vaření nebyla na náměstí nuda. O zábavu se starali soutěžící, kteří připravovali guláš v různých kostýmech. Potkat tak bylo možno indiány, kovboje, mnichy, účastníky zájezdu na Rujánu a také africké domorodce z týmu Jiidaha. A právě ti bavili návštěvníky svojí šou, při které byla k vidění i vycpaná africká zvířata. Jejich vystoupení zaujalo i jedinou ženu v porotě. „Stánek týmu Jiidaha mne pobavil nejvíce, ale snaží se všichni," řekla Eva Piskačová z Litomyšle. Do poroty nebyla vybrána náhodou, neboť je to milovnice jídla a návštěvnice gastrofestivalů.

Soutěže se zúčastnili také zástupci Střední integrované školy z Moravské Třebové. „Guláš jsme uvařili z telecích líček. Chutnal a brzy byl pryč.  Zkusíme ho udělat i v provozu, ale není to taková chuť, jako když se vaří na ohni, který dává pokrmu specifickou chuť," sdělila učitelka odborného výcviku Marta Šimášková.

Nejlepší byl hovězí

Kromě telecího masa použili soutěžící maso vepřové, hovězí, skopové a také rybí. To použili pro svůj pokrm manželé Švehelkovi. Ti si odnesli uznání poroty za nejoriginálnější nápad. Vítězný guláš byl uvařen z hovězího krku se sladem a pivem. Uvařili jej kuchaři z Moravy, kteří přijeli poprvé. Podle jejich slov ne naposled. Guláš jako nejlepší vybrala porota jednohlasně.

„Úroveň soutěže byla vysoká a stoupá," zhodnotil porotce Robert Smyček. Na otázku, jaký má být správný guláš, nenašel jednoznačnou odpověď, ale přesto vyzdvihl hlavní parametry tohoto jídla. „Hovězí má být tmavý a vepřový světlejší. Správný guláš má mít svoji sílu, chuť a barvu. Musí být hned poznat, že se jedná o guláš a ne o polévku," shrnul kuchař, který ochutnával guláše  potřetí.