Na první bohoslužbě v rozestavěném kostele Církve bratrské bylo příjemně.

Otvory ve zdech profukoval vítr a byl slyšet ruch ze sousední pětatřicítky. Na první svátek vánoční se tu ale sešly desítky věřících. O bohoslužbě na staveništi hovořili lidé jako o zajímavém zážitku.

Atmosféru si užíval i kazatel Daniel Smetana. „Myslím si, že to kostelní prostředí je krásné v tom, že se člověk může zhluboka nadechnout. To jsem v naší malé modlitebně u nádraží nemohl. Krásné je také v tom, že člověk vidí v lidech velké nadšení a radost. Byl to pro mě osobně mimořádný zážitek. Možná i proto, že jsme se na závěr modlili společně s faráři ostatních litomyšlských církví. Znovu jsem si uvědomil, že po tisíci letech vzájemné nenávisti představitelů křesťanských církví tady stojíme vedle sebe a modlíme se za společnou věc. To nese obrovské boží požehnání,“ řekl Daniel Smetana. Právě skutečnost, že se na konci bohoslužby sešli před věřícími i ostatní faráři, doplnila i tak silný prožitek. „Byl to opravdu netradiční zážitek. Je zázrak, že se ten kostel může vůbec stavět a že tady promluvili zástupci i jiných církví,“ dodal Jiří Kubát, který přišel na bohoslužbu s dětmi.

Uspořádat bohoslužbu na staveništi není jednoduché. „Povolil ji bezpečnostní technik. Uklidili jsme a osvítili sál. Pásky znemožnily vstup na nebezpečná místa, ale jinak zásahy nebyly veliké,“ vysvětlil Daniel Smetana. Jestli se uskuteční další bohoslužba ještě před kolaudací, není jisté. Vše se bude odvíjet od doby stavby. „Mám sen, abychom příští Vánoce slavili už v novém kostele,“ uzavřel kazatel.

Celá stavba kostela vyjde zhruba na dvacet milionů korun. Zastupitelé Pardubického kraje schválili dotaci půl milionu korun a navíc sbor prodal vilu u vlakového nádraží. Peníze na stavbu zatím mají.