Scénář dechovkové prvotiny napsal kapelník Roman Kalvoda.

Svitavská dvanáctka slaví dvacet pět let činnosti. Stál jste u zrodu?
Byl jsem jedním ze zakládajících členů. Tehdy nás bylo nějakých osm muzikantů, kteří se sešli na první zkoušce.

Vychází název souboru z tehdejšího obsazení, nebo jste se inspirovali jinde?
Pojmenování kapely vzniklo až dva roky poté, co jsme začali hrát. Tehdy zazněl nápad, že se budeme nazývat Svitavská dvanáctka, ale nikoliv podle piva. Název opravdu vychází z toho, že základní obsazení kapely tehdy tvořilo dvanáct lidí. Postupně se kapela rozrůstala, ale název držíme dál, i když dnes je nás se zpěváky osmnáct.

Co vás, mladého muže, osobně k dechové hudbě přitahuje?
Myslím, že právě česká a moravská dechovka je to, na co by měli být Češi a Moraváci hrdí, protože je to opravdu naše originální muzika. Kdo říká, že dechovku neposlouchá a nemá ji rád, tak ten není Čech a Moravák. Vždyť dechovou hudbu dokážeme exportovat do zahraničí, kde ji uznávají.

Máte v souboru i starší kolegy?
Jsme velmi různorodá kapela. Za dvacet pět let jí prošlo zhruba šedesát hudebníků.
V dnešní době má nejmladší hráč devatenáct let a nejstarší padesát osm. Jsme vlastně kapela tří generací.

Vycházíte spolu dobře?
Jsme především výborná parta a až na druhém místě muzikanti. Občas to zaskřípe. Věkem patřím mezi střed a někdy musím muzikanty usměrnit, aby každý vnímal pozice toho druhého.

Nehrajete pouze dechovou hudbu. Jdete napříč žánry. Shodnete se na repertoáru?
Nedá se říci, že bychom vyloženě upřednostňovali nějaký hudební styl. Pustili jsme se však do jiných žánrů, což je dnešní trend dechových hudeb. Základem je česká a moravská dechovka. Na ně navazují modernější skladby v dechovkové úpravě. Baví nás vymýšlet něco nového.

Jdete na to dobře, vychováváte si publikum. Kongresový sál ve Fabrice jste téměř vyprodali…
Patnáct let spolupořádáme letní promenádní koncerty a páteční posezení s dechovkou. Již dvanáct let organizujeme ples dechových hudeb ve Svitavách. Děláme spoustu akcí, aby publikum mělo svou svitavskou dechovku.

Jaké překvapení jste pro diváky připravili? Čím odměníte jejich přízeň?
Pro výroční koncert jsme připravili překvapení v podobě muzikálu Noc na Karlštejně. Kompletně jsme zaranžovali partituru pro klasické dechovkové obsazení. Jednotlivé písničky doplňují videosekvence z muzikálu.

Jak dlouho jste studovali muzikál?
Pracovali jsme na něm více jak půl roku.