Na radnici se včera sešli lesníci, zástupci města a autoři nápadu. Zahájili projekt důlních stezek. Lidé se za dva roky podívají do míst, kde se v minulosti těžil lupek. Jedná se o unikátní stezku, která naváže na naučnou trasu Lesů České republiky a na mladějovskou průmyslovou úzkokolejku.

Zapomenuté doly

Nápad zavést turisty do hřebečských lesů a ukázat jim opomíjené technické památky se zrodil před lety v hlavě Lumíra Moučky a Františka Žáčka z Moravské Třebové. „Oblast znám deset let. Je tady mnoho ojedinělých míst, která stojí za to vidět. Asi před třemi lety jsem při jedné procházce uviděl na stromě člověka, jak kreslí stromy. A tak jsem se spřátelil s Františkem Žáčkem,“ vzpomíná na osudové setkání autor projektu Lumír Moučka. Oba mladí muži chodí na Hřebeč pozorovat přírodu. „Nyní tam vedou jen lesní cesty. Některá místa ale nikomu nic neřeknou a staré doly nejsou vidět,“ dodal Lumír Moučka.

Přírodní scenerii bývalých dolů doplní také dobové makety a drobné stavby. „Nad doly vybudujeme několikametrovou vyhlídkovou plošinu a na vrchu Strážné rozhlednu. Plánujeme také maketu portálu štoly Josefka s hornickým přístřeškem, který poslouží jako otevřený altán. Kopii jsme navrhli podle dobové fotografie z roku 1860,“ vysvětluje jeden z autorů stezky František Žáček.

Další hornické přístřešky najdou návštěvníci u dolů Hugo Karel a Gerhard. Tady vede cesta přes propadliny a kamenné laviny, u rezavého potoku uvidí velké kaskády.

Radní považují zajímavý projekt za jednu ze svých priorit. Realizace přijde na více než třináct milionů korun. Z Bruselu získali dotaci deset milionů korun. „Počítáme, že stezky otevřeme v červnu roku 2010,“ sdělil místostarosta Václav Mačát.

Pokoje v hájence

Na důlní stezky naváže projekt Lesů České republiky. „Zaměřujeme se na přírodní hodnoty. Naše stezka má devět zastavení, vyhlídky, odpočívadla a nad Hřebečským tunelem také srubovou vyhlídku, kterou navrhl svitavský architekt Roman Svojanovský,“ popisuje stezku Miroslav Bačovský z lesní správy ve Svitavách. V hájence v Boršově navíc vybudují podkrovní ubytování pro dvacet osob a za myslivnou novou vodní nádrž a mokřady. Radní v Třebové získali na ojedinělou turistickou atraktivitu na Hřebči dotaci z Unie.