To vše ve správných poměrech zmenšené a zeslabené čekalo v sobotu doslova pár kroků od sebe na stovky návštěvníků prvního setkání modelářů u rybníka ve Slatině na Jevíčsku.

Ve Slatině se modeláři sešli poprvé. Nejedná se ale o první modelářský den, za kterým stojí nadšenci z nedalekých Velkých Opatovic. „Je to vlastně již šesté setkání, které organizujeme. Ale tentokrát jsme přijali pozvání do slatinského areálu,“ sdělil za Modelklub Velké Opatovice Jaroslav Kopecký. Kromě něho, který k rybníku přivezl model bugatky a tanku, sem dorazily na čtyři desítky dalších modelářů z celé republiky. „K vidění zde bylo 16 tanků zmenšené v poměru 1:7 nebo 1:16, stavební stroje, kamiony, bugatky, traktory nebo lodě. Letečtí modeláři připravili sportovní a bojové modely,“ vyjmenoval starosta Petr Kašpar.

Se zmenšeninou německého tanku Leopard 1A4 sem přijel František Lamka z Horního Adršpachu. „První tank jsem postavil, když mi bylo asi deset let. Kus od kusu jsou modely složitější. Tento má třírychlostní převodovku v olejové lázni, jezdí dopředu i dozadu. Umí střílet i zadýmit. Dá se přestavět i na hasící tank. Jen součástek je v něm za padesát tisíc korun,“ uvedl František Lamka. A podobně složité malé velké stroje ve Slatině obdivovali nejen tatínci se svými syny.