Kličkovali mezi kužely na nábřeží a sjížděli Lucký vrch. Skateboardisté patří k městu již třicet let. Závody ve slalomu se zde poprvé konaly v roce 1980. Dnes se o mládež starají ti, co tehdy „krotili“ prkýnka. O víkendu opět Poličští prověřili své možnosti. Na české mistrovství s mezinárodní účastí se do města sjelo pět desítek nejlepších slalomistů. Z dříve obvyklého dění závodů, náměstí, se nedělní část klání ovšem přesunula na nábřeží. Na kostkách se totiž na skateboardu jezdit nedá.

Tři křížky

„Polička je kolébkou skate slalomu. V osmdesátých letech se zde jezdívaly závody nazvané Krocení prkýnka,“ vzpomíná jeden z pořadatelů závodů Roman Tuma. Díky skateboardingu se poličští závodníci dostávali za západní hranice, a to také díky poličskému rodákovi Martinovi Kopeckému, který byl prezidentem evropské skateboardové asociace. „Nám nestorům, co jsme začínali v osmdesátých letech, dal skate takový free náhled na svět. Dostali jsme se třeba do Belgie, Itálie nebo Francie,“ řekl Roman Tuma. Všichni, které tehdy lidé potkávali na prkýnkách hlavně na poličském náměstí, se dnes starají, aby mladí také začali jezdit. Jejich podpora se vyplácí. Dnes v Poličce žijí skatebardové naděje. Jaroslav Knettig, Jakub Knettig a Petr Matouš bodovali na přelomu července a srpna hned v několika kategoriích na mistrovství světa v Hradci Králové. Z Poličky jsou tedy současní juniorští mistr, vicemistr i druhý vicemistr světa.

Ne vždy byly doby pro poličský slalom na skateboardu jednoduché. „Začátky byly strašné, ale krásné. Trénovali jsme z kopečku od školní jídelny na nábřeží. Skateboardy jsme měli doma dělané, jen okoukané ze zahraničních časopisů. Já měl tetičku v Americe, tak jsem se stal výhradním dovozcem koleček do Poličky. Jenže teta uměla možná tak kupovat mléko a mouku, proto když jsem napsal, že chceme ta a ta kolečka, tak přišlo vždy něco jiného,“ vzpomíná Roman Tuma. Hodně také pomáhali emigranti, se kterými měli poličští „skejťáci“ kontakty přes Martina Kopeckého. Za nějaký čas se skateboarding v Poličce dostal do útlumu. „Bylo to v době, kdy my jsme zakládali rodiny a navíc v Poličce byl starosta, který nás moc nechápal. Slalom umřel, a to nejen u nás, ale i celosvětově. Zhruba před čtyřmi lety však přišli Američané s tím, že slalom na skateboardu je super. Tak jsme se toho znovu chytili a teď jim dáváme na zadek,“ připomněl Roman Tuma.

Závodní klání se v minulosti v Poličce odehrávalo především na náměstí. Letos se ale prkýnkáři museli přesunout na nábřeží Svobody. „Rekonstrukce náměstí nás mrzí. Chápeme, že město chce střed opravit. Bude to hezké, ale my zde měli své centrum. Ovšem doba jde dál a vracíme se do historie. Místo asfaltu máme kostky, ale na těch se jezdit opravdu nedá,“ vysvětlil Tuma. Stavební práce však ještě do sobotního večera probíhaly i na nábřeží. Tam dělníci rekonstruovali chodník vedoucí podél závodní tratě. Skateboardisté jsou vděční vedoucí stavebního odboru Martě Mastné, že dohlédla, aby opravy dokončili včas. Ocenili i přístup městských strážníků, kteří jim pomohli nejen s organizací dopravy. Součástí závodů byl i super obří slalom. Závodníci v sobotu sjížděli z Luckého vrchu v Telecím.