Ve čtvrtek se většina dětí do školy těšila. Aby taky ne, když se málokde učilo. U prvňáčků se hrály hry, vyráběly se různé dárečky, všude bylo veselo. Až se začalo hodnotit jejich půlroční snažení. Paní učitelky je pochválily, jak jim to ve škole jde, jak se snaží, i když některým ještě stále dělá problém vydržet jen tak sedět v lavici. Doba hraní si ve školce jim přece jen občas chybí.
Bezstarostná léta jsou ale jsou již za nimi. Děti vyměnily hračky za učebnice a sešity. Čtení, psaní, počítání a spousta dalšího učení teď zabírá hodně času. Na chvíli si od toho ale odpočinou. Začínají pololetní prázdniny. U někoho budou plné oslav nad prvním vysvědčením, někdo pojede na návštěvu, jiní je stráví v poklidu doma.

Jaký ale byl poslední školní den v tomto pololetí? Někteří nezapomněli ani na svou milou paní učitelku.

Našli se žáci, kteří přinesli jako poděkování za uplynulé pololetí svým třídním učitelům nějakou milou pozornost. Ať už to byla kytička nebo něco dobrého na zub. Potěšilo všechno.
Na Základní škole Felberova Svitavy si pro vysvědčení nemohli přijít všichni prvňáčci. Období chřipek udeřilo v plném rozsahu. Ačkoliv jich v jedné třídě bylo skutečně poskrovnu, na náladě to neubralo. Smích a nadšené výkřiky se ozývaly každou chvíli. Každý z nich si uvědomoval důležitost okamžiku. Dokonce i jedna nemocná školačka si ho přišla osobně vyzvednout po cestě od lékaře. S napětím očekávali, kdy přijde na řadu jejich jméno a oni si slavnostně převezmou své první vysvědčení. Jaká byla radost, když na něm nebyla jiná známka než jednička. Bylo milé sledovat, jak fandí těm, kteří na řadu teprve přijdou, aby dostali také takové krásné známky. A ono se to vesměs povedlo.

Po slavnostním aktu přišlo závěrečné zhodnocení celého pololetí. Téměř všichni žáci slíbili, že další vysvědčení bude taky tak krásné. Když si sami sobě i paní učitelce zatleskali, zazpívali si hromadně ještě oblíbenou píseň. Jestli někdo v tu chvíli nezpíval zcela čistě, bylo vedlejší.

V paralelní třídě v tu chvíli byli ještě v plném proudu při vyrábění sluníček. Po dokreslení smějícího se obličeje došlo i tady na vysvědčení. Po pečlivém prostudování svého, ho porovnávali i s ostatními.
Napětí však nepolevilo ani teď. Vždyť doma na ně bude čekat nějaká odměna. Lehkou oslavu chystají všude.Vždyť první vysvědčení si oslavu určitě zaslouží.

Všichni za jedna

Děti na poličské Základní škole Na Lukách a Masarykově základní škole se kromě samých jedniček na vysvědčení dočkaly ještě jednoho milého překvapení. Ve třídě je dopoledne navštívil starosta Jaroslav Martinů nejen proto, aby zjistil, jak si děti vedly v uplynulém půlroce, ale aby je společně s dalšími představiteli města a městského úřadu obdaroval drobnými dárečky. „Na vysvědčení mám jen jedničky. Mám nejradši matematiku a v hodinách dávám hodně pozor, abych všechno správně sledoval," říká Filip Formánek ze Stašov, který si se spolužáky za první výborné výsledky odnesl i překvapení.
Všechny děti dostaly na hlavu zlatou korunku, k tomu je potěšilo menší pravítko do hodin matematiky s logem 750. výročí od založení města. Největší radost jim udělaly však omalovánky, kde dokonce našly i motiv Poličky. „A korunku by měl mít váš pan učitel Matouš, děti. To je přece král třídy a je důležité, aby tady král nechyběl," žertoval během návštěvy starosta Poličky Jaroslav Martinů.
„To je pravda, zní to celkem logicky," smál se třídní učitel prvňáčků Milan Matouš. To jeho kolegyni z druhé třídy nových letošních žáků Stanislavu Freundovou potěšilo, že mohla téměř všem dětem rozdat na vysvědčení jedničky. „První půlrok je vždycky náročný, ale děti se strašně snaží a pracují seč mohou. Všechny děti nemají jedničky. Máme tu i žáky s těžšími vadami, ale jinak jsem motivačně dala jedničky i těm, kterým to třeba na konci roku nevyjde. Mám s tím dobrou zkušenost. Všechny děti chtějí být nejlepší a na špatné známky mají ještě dost času," usmívá se Stanislava Freundová.

Zábava

Netradiční předávání zažili prvňáci v ZŠ U Školek v Litomyšli. „ Pohádkovou cestu za vysvědčením děláme každý rok, aby to pro ty nejmenší byl zážitek. Dříve než dojde k předání, musí splnit deset úkolů," prozradila učitelka Irena Bartošová. Ty byly například z angličtiny, kreslení a čtení.

Paní učitelka rozdala jen samé jedničky a trochu ji mrzelo, že už žáčci nedostávají jednu velkou známku, jako tomu bylo v minulosti. S předáváním vysvědčení jí pomáhali deváťáci. Ti jsou patrony malých školáků. Každý prvňák má tak velkého kamaráda, který mu první rok školy pomáhá.

„Pro deváťáky i prvňáky je to určitě zajímavá zkušenost. Pro nás je to takové zpestření, když jsme tady poslední rok a pro ně když tu jsou první," prozradil Adam Hajro. Velkou radost měla z vysvědčení maminka prvňáčka, která si přišla pro výsledky do školy. „Výborný, máme samé jedničky. Oslava bude největší a neobejde se bez dortíku," neskrývala pocity dojatá Pavlína Sirotková.

(vj, bs, pš)