Pomoci popálenému člověku nebo zraněným při autonehodě? Pro někoho samozřejmost, ale většina lidí raději zvedne jen mobilní telefon a zavolá rychlou záchrannou službu. Teorii první pomoci zná kdekdo, ale v praxi znalosti využije minimum lidí. Dan Císař ovšem při nedávné nehodě prokázal statečnost a pomohl při střetu dvou aut šesti zraněným.
Rychlá reakce
Život zachránila mamince rovněž Ludmila Dvořáková z Borové. „Resuscitovala jsem maminku, když dostala glykemické koma a upadla do bezvědomí. Úrazy a tržné rány jsem ošetřila mnohokrát,“ přiznává skromně Ludmila Dvořáková. Udělala si kurz zdravotnického instruktora a spolupracuje s Českým červeným křížem. Tvrdí, že největší zájem naučit se první pomoc, mají děti okolo deseti let. „Když se něco stane, dokáží spontánně zraněným osobám pomoci. Dospělí jsou při nehodě opatrní a zbytečně váhají,“ dodává Dvořáková.
Své zkušenosti s první pomocí má také lékař rychlé záchranné služby Otomar Kušička. „V kritických situacích, kdy rozhodují minuty, je svědek na místě události schopný poskytnout první pomoc a výrazně přispěje k záchraně života. Kdo postupy pravidelně neprocvičuje, obdrží informace od operátora přes telefon,“ přibližuje Otomar Kušička.
Ve Svitavách se včera konal světový den první pomoci s červeným křížem. Lidé si vyzkoušeli, jestli dokáží ošetřit popáleninu a zvládnou masáž srdce a dýchání z úst do úst. „Občas pomáhám známé, když se jí udělá špatně. Spáleninu bych omyla studenou vodou, ale dříve nás učili potírat ránu i olejem,“ říká Marie Kovářová ze Svitav. Včera si zopakovala na figurantce správný postup při popálenině s puchýři. Neznalost základů první pomoci a ochota může zdravotní stav pacienta jen zhoršit. „Nejčastější a fatální chybou je nezahájení poskytování první pomoci, a to z jakéhokoliv důvodu. Pokud včas svědek události nezareaguje a nezačne kvalitní nepřímou masáž srdce, pacient téměř jistě zemře,“ upozorňuje Pavel Bareš, náměstek ředitele pro zdravotní péči záchranné služby Pardubického kraje.
Nejlepší znalosti mají podle Bareše školáci, jinak je znalost první pomoci mizivá. To prokázal i nedávný test Deníku. Lidé raději sáhli po mobilním telefonu, než aby raněného sami ošetřili.