Na nacionalisty dohlíželo několik desítek policistů v uniformách i civilu. „Celkem bylo v pohotovosti sto policistů. Poprvé fungoval také antikonfliktní tým, který měl předejít případným potyčkám mezi znepřátelenými tábory. Jejich služeb ale nebylo potřeba,“ uvedl velitel zásahu a zástupce svitavského policejního ředitele Jaroslav Krul.


Demonstrující obdrželi od organizátorů transparenty, lístečky s hesly, která mají skandovat a přesné pokyny jak se chovat. „Neprovokujte a dbejte pokynů pořadatelů. Novinářské hyeny nás sledují a každou chybu by využily proti nám,“ zněl hlavní pokyn organizátorů pochodu. Potom už se jen lepící páskou přelepily nacistické symboly vytetované na rukách protestujících a pochod mohl začít. Krátce po půl třetí se vydal směrem do centra města.
Na náměstí Míru se z demonstrace stal politický předvolební mítink Dělnické strany, jejíž představitel nazval současnou vládu kreaturami. „Ministryně, jakási Džamila, ta stvůra, o které nevíme odkud přišla a které nerozumíme, nám chce dávat rady a určovat naše životy, ale my si od ní diktovat nedáme,“ hřímal do mikrofonu předseda této přihlouplé pidistrany.


Po několika dalších nenávistných projevech proti současné vládě České republiky a justici se pochod vydal přes autobusové nádraží a kolem bydliště Vlastimila Pechance zpět na vlakové nádraží. U areálu firmy Bramac někdo nastříkal na reklamní panel nápis Stop fašizmu. Nacionalisté proto skandovali Odteď nenakupovat u Bramacu! O kus dál pozdravili novomanžele a po páté hodině pochod ukončili. „Celá akce proběhla klidně, policisté neměli důvod zasahovat,“ dodal velitel zásahu Jaroslav Krul.

Protestu se už tradičně účastnila také matka odsouzeného skinheada Bohumila Pechancová. V rozhovoru uvedla, že přestože ona sama už nevěří, že by byl její syn osvobozen, on stále doufá, že dojde k obnově procesu. „Při poslední návštěvě jsem mu říkala, vidíš, kdybys ses tehdy neodvolával, dnes bys mohl být na půlku už venku. On mi na to odpověděl, že by se odvolal, i kdyby dostal jen podmínku. O své nevinně je hluboce přesvědčen,“ uvedla Bohumila Pechancová, která za synem jezdí každé tři týdny do valdické věznice.