Z obou měst přijely mateřské školky, za svými ratolestmi dorazili rodiče, nejstaršímu účastníku bylo 88 let.

Některé rodiny si vzaly volno a přijely na jízdních kolech. „Atmosféra paloučku je vždy kouzelná. Dnes si program děti užily,“komentuje setkání Petra Benešová z Rodinného centra v Litomyšli, které se připojilo k pořadatelům z Vysokého Mýta. „Nečekali jsme, že účast bude tak hojná, k čemuž přispělo i krásné počasí.“ Hlavní pořadatelka Jaroslava Jílková z mateřské školky Pod Smrkem a rodinného centra Kujebáček pozvala všechna mateřská centra v kraji. Sešly se zde zástupci tří z nich.

„O takovémto setkání jsem snila již dvacet let. Chtěla jsem na palouček přivést nastupující generaci, jelikož mne mrzí, že sem míří především ti dříve narození,“ říká pořadatelka, která působí ve Spolku Růžový palouček od roku 1991 a dodává: „Nyní jsem před důchodem a tak byl nejvyšší čas sen zrealizovat.“ Pietní místo nemusí sloužit jen tryznám. Oživení paloučku ocenil i farář Československé církve husitské Jiří Plha: „Toto místo má složit živým a je ideální pro společné akce i pikniky. Je to zde bezpečné a všechny děti se dnes vyřádily, stejně jako můj syn.“

Jelikož na palouček přijela většina dětí, dá se konstatovat, že kroky mnoha návštěvníků sem zamířily úplně poprvé. Historické místo tedy ožilo a dá se s jistotou říci, že nezůstane zapomenuto, dokud budou existovat snímky, které pro budoucnost svých dětí toto odpoledne pořídili jejich rodiče.

Sylva Horáková