Historický okamžik. Tak by se dala nazvat pondělní večerní vernisáž sbírek z Moravské Třebové v Praze. Renesanční a pravěké památky nebo staroegyptské artefakty jsou nyní k vidění v Lobkovickém paláci na Pražském hradě. Zahájení unikátní výstavy si nenechal ujít ani režisér Radovan Lipus, který Moravskou Třebovou objevil při natáčení dokumentu Šumná města.
Sbírky v Praze
Příprava expozice na Pražském hradě trvala několik měsíců. V originálně řešených prostorách návštěvníci uvidí dvě stě padesát exponátů. „Jedná se o předměty z různých muzejních souborů, od jednotlivých dokladů pravěkého a středověkého osídlení, církevních a cechovních památek, keramiky, kachlů, starých tisků, které danou sbírku nejlépe charakterizují,“ uvedla autorka výstavy a ředitelka moravskotřebovského muzea Jana Martínková. V Lobkovickém paláci návštěvníci najdou flanderskou tapiserii z počátku 16. století a mramorové medailony s reliéfními portréty. Nechybějí ani exponáty z Holzmaisterovy mimoevropské sbírky. „Do Prahy jsme převezli také dvojitou rakev s mumií Egypťanky Hereret,“ dodala Jana Martínková.
Moravskotřebovští chápou pražskou výstavu nejen jako prestižní událost, ale také jako šanci, jak do města přivést nové turisty. „Lobkovický palác se nachází hned u zámeckých schodů, návštěvníci nemohou naši expozici minout. Věřím, že cestu do Třebové najdou také Pražané,“ tvrdí starosta Josef Ošťádal. Vedení Národního muzea v Praze představilo památky ze Třebové v rámci svého projektu. „Snažíme se, aby lidé nevnímali muzeum jen jako velkou budovu na Václavském náměstí. Chceme být otevření a stát se doopravdy národním muzeem. Proto ukazujeme zajímavá místa v zemi, mezi něž Moravská Třebová rozhodně patří. Jejich muzeum patří ke špičce v Čechách,“ sdělil generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš.
Moravskou Třebovou a její poklady objevil už před lety také režisér Radovan Lipus. Pondělní vernisáž si nenechal ujít, protože na ní potkal staré známé, s nimiž se seznámil během natáčení Šumných měst. „Exponáty jsem už viděl přímo v Moravské Třebové. V Lobkovickém paláci dostávají nové souvislosti. Výstava potvrzuje, že město je opravdu renesanční. Našel jsem zde mimo jiné zajímavou informaci o ruském gymnáziu, které je podle mne raritou,“ říká Radovan Lipus. Expozici si prohlédl s manželkou a svými dětmi.
Při příležitosti jedinečné události vyšla také brožura o Moravské Třebové, která přibližuje historii a specifika zdejšího muzea. Výstava v Lobkovickém paláci potrvá do prvního února příštího roku.