Převoz pacienta s infarktem nebo po nehodě do okresní nemocnice a potom na specializované centrum. Tato praxe se včerejším dnem stala ve svitavském okrese minulostí. Záchranáři totiž získali jako první v Pardubickém kraji přístroje na špičkové úrovni. Příští týden s nimi už vyjedou do terénu.

Dálková porada

Zařízení využijí záchranáři při výjezdech u všech pacientů. „Přístroj se skládá z defibrilátoru, pacientského monitoru a přenosného EKG. Jeho největší výhodou je rozložitelnost na tři díly, takže nemusíme celý přístroj stále nosit s sebou,“ přibližuje ředitel svitavské záchranné služby Igor Paar. Zatímco tedy monitorační jednotka pro pacienta leží vedle těla, s ostatními díly se mohou lékaři pohybovat podle potřeby až do vzdálenosti dvě stě metrů.
Lékaři si nejvíce cení také další důležité funkce. Data z přístroje totiž přímo z místa zásahu odešlou do specializovaného centra. „Údaje kdykoliv zkonzultujeme s lékařem a ten potom řekne, jestli je pacient případ pro ně. Nemocného člověka tak nemusíme překládat v místní nemocnici, ale vezeme ho přímo do centra,“ dodává Igor Paar.

První? Svitavy

Svitavský okres je v Pardubickém kraji první záchrankou, kde přístroje využijí. Dva defibrilátory směřují do Svitav, dva do Moravské Třebové a jeden do Litomyšle. „Vždy zvažujeme, kde technické vybavení nejvíce potřebují. Ve svitavském okrese byly nedostatečné přístroje největší problém,“ vysvětluje generální ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Marek Obrtel, proč přístroje získaly nejdříve Svitavy. Rozhodnutí si váží také svitavský starosta Jiří Brýdl: „Jsem rád, že všechno nejde do Pardubic a okres nezůstává na okraji.“
Modernizace vybavení záchranné služby ale těmito přístroji nekončí. Ředitel Marek Obrtel slibuje také nové sanitní vozy.