Členové Moravskoslezské akademie zmapovali lesy na Javornickém hřebenu, odkud zmizely cenné hraniční kameny. Jejich místa v pondělí provizorně označili ocelovými rourami. Kriminalisté po zlodějích pátrají už několik měsíců, ale zatím bezvýsledně.
Historici nezapomenou na loňský prosinec. Tehdy lesníci ohlásili, že z Javornického hřebenu zmizelo sedm historických hraničních kamenů z poloviny osmnáctého století. „Nyní označujeme místa, kde stály. Jednáme totiž s muzeem ve Svitavách a starostou Jiřím Brýdlem o vytvoření jejich replik a vrácení na původní místo. Doufáme, že ocelové roury vylité betonem nám nikdo neukradne,“ uvedl Jaroslav Nesiba z Moravskoslezské akademie pro vzdělávání, vědu a umění. Netuší, kdo mohutné kameny z lesa ukradl. Nevylučuje ovšem, že mezníky skončily na černém trhu v zahraničí.
Jasno nemá v případu ani kriminální policie. „Nezjistili jsme zatím žádné skutečnosti, které by byly podkladem pro trestní stíhání. Případ jsme odložili, ale vyšetřování pokračuje,“ vysvětluje mluvčí policie Anna Štegnerová. Ztracené kameny znalci ohodnotili na sto čtyřicet tisíc korun. Podle historiků je ale škoda nevyčíslitelná. „Jedná se o kameny z roku 1754, z období Marie Terezie. Stály na hranici mezi svitavským a litomyšlským panstvím, olomouckým a litomyšlským biskupstvím a na zemské hranici mezi Čechami a Moravou,“ popsal kameny historik svitavského muzea Radoslav Fikejz. Někteří lidé tvrdí, že na cenné kameny moc upozorňovaly informační tabule na naučné stezce. Krádež byla prý otázkou času.
Pokud jednání budou rychlá a akademie sežene peníze na obnovu památek, vrátí se repliky na stezku do několika let. Zelené ocelové roury ale mohou „zdobit“ les i deset let.