Billboardy u silnic, masivní reklama v médiích. Takový je obraz jedné z největších realitních kanceláří v České republice MM reality. Právě pod jejich křídly hledaná Jitka Vitíková provozuje makléřství.

Pod záminkou zájmu o koupi rodinného domu ve Višňárech u Litomyšle se snažíme poprvé setkat s makléřkou Vitíkovou už v dubnu. Schůzka je domluvena a potvrzena. Hodinu před setkáním se ale ozývá telefon. „Moc se omlouvám, nemůžu přijet. Kolega si vzal klíče od auta a já nemám náhradní. Nedostanu se za vámi,“ omlouvá se makléřka. Když protestujeme, že jedeme z Prahy, zahrne nás nadávkami a výčitkami, že jí komplikujeme život.

Podobnou zkušenost máme rovněž při druhém pokusu v květnu. Tentokrát se vymlouvá na porouchané auto. Uspěli jsme teprve na potřetí. Setkáváme se u domu, který byl podmáčen vodou z blízkého rybníku. Střechou profukuje vítr, podlahy i zařízení je vytrhané. Dům, který původní majitel realitce odprodal za 600 tisíc korun, nabízí za více než 1,2 milionu korun.

Makléřka Vitíková je razantní. Mezi řečmi o výborném stavu domu, odhání starou sousedku, která se snaží vmístit do našeho rozhovoru. Nakonec slibuje, že v případě zájmu půjde s cenou o padesát tisíc dolů. Poté nasedá do auta s polepem MM reality a odjíždí, údajně do své pobočky ve Svitavách.

„Důvodem mimořádného úspěchu MM reality na trhu jsou zejména nadstandardní profesionální služby. Makléři firmy prochází náročným a vysoce propracovaným firemním školícím programem. Díky tomu jsou schopni pomoci zákazníkům s jakýmkoliv problémem,“ píše se na internetových stránkách společnosti. Jaké nadstandardní problémy dokáže pomoci vyřešit svým klientům Jitka Vitíková?

Na to jsme se chtěli zeptat přímého nadřízeného uvedené makléřky. Ten však s námi nechtěl komunikovat. Na otázku zda u nich dotyčná pracuje, odpověděl: „Nevím, proč se na to ptáte? Proč vás to zajímá? Jak bych vám to řekl. No, ona je teď spíše na Slovensku,“ vyhýbal se odpovědi Petr Špirka. O uvedených skutečnostech jsme informovali Policii České republiky. „Policejní pátrač slíbil, že si pro povedenou realitní makléřku zajde,“ sdělila policejní mluvčí Iva Marková.

Vzápětí jsme kontaktovali Jitku Vitíkovou. Telefon byl obsazený, dovolat se nám povedlo na pátý pokus. „Paní Vitíková tady není, protože odcestovala v neděli na Slovensko. Můžu jí něco vzkázat,“ snažila se sama sebe zapřít. Když jsme chtěli telefon na údajně odcestovanou makléřku, bylo nám oznámeno, že ho nikdo zatím nemá.

René Flášar