Zájem o obilí, mléko a jiné zemědělské produkty stále klesá. Rolníci ve vesnici u Litomyšle se rozhodli jednat. Už před dvěma lety se zrodil nápad, že postaví bioplynovou stanici. Stanici za sedmdesát pět milionů korun spustili letos v červnu, a to bez podpory Evropské unie. Energetici tvrdí, že bioplynky jsou v kurzu a mají značný podíl na výrobě elektřiny.
Využívají odpady
Jak zpracovat odpady? V Dolním Újezdu si zemědělci poradili. V areálu družstva ve Vidlaté Seči postavili bioplynovou stanici, první ve svitavském okrese. Od června dodávají do sítě elektrickou energii. „Uvažovali jsme o nepotravinářském využití půdy. Rovněž jsme chtěli efektivně využít odpady, které vznikají při hospodaření. Jsme velké družstvo a patříme mezi největší chovatele skotu v republice. Máme dost kejdy, méně kvalitní siláže i senáže,“ vysvětluje Václav Klejch, předseda Zemědělského družstva v Dolním Újezdu. Obhlédli bioplynové stanice v Rakousku a Německu. Nakonec postavili stanici o výkonu 750 kWh.
Bioplynka je plně automatická. Má jediného zaměstnance. Josef Hledík se stará o plynulý provoz a každý den odebírá kontrolní vzorky. „Již nyní víme, že se stanice osvědčila. I když to byla vysoká investice a od Unie jsme nedostali ani korunu, vyplatí se nám. Počítáme, že vložené peníze se vrátí nejpozději do osmi let. Letos navíc vidíme, že to byl opravdu dobrý krok. O zemědělské produkty, jako je obilí a mléko, není velký zájem a nejsou ekonomicky zhodnoceny. Nepotravinářské využití půdy je stále důležitější,“ uvedl Václav Klejch.
„Topí“ kukuřicí
Nejistota podnikání v zemědělství je velká. Naopak odbyt pro bioplynovou stanici mají Újezdští zajištěný na patnáct let. Ve stanici spalují nejen silážní kukuřici, ale také kejdu a senáž. „Bioplynová stanice vyžaduje obilí z plochy tři sta hektarů. Ovšem my jsme vyčlenili jen sto hektarů kukuřice. Zbytek tvoří odpady,“ sdělil předseda družstva. Ročně vyrobí ve Vidlaté Seči více než šest milionů kWh. Energii dodávají do elektrické sítě. „Vyrobíme o třicet pět procent proudu více, než spotřebujeme v celém družstvu,“ uzavírá Václav Klejch. Již brzy nebude bioplynová stanice jediná v okrese. Další staví zemědělci v Litomyšli.
Energetici nové projekty v oblasti obnovitelných zdrojů vítají. „Ve srovnání s rokem 2006 je patrný rostoucí trend ve výrobě elektřiny z bioplynu. Výrazně stoupá produkce v zemědělských stanicích,“ uvedl Jiří Kosina ze společnosti ČEZ. V současné době se v Čechách nachází sto padesát bioplynových stanic. Energetici odhadují, že jich bude celkem čtyři sta. V sousedním Německu přitom postavili už čtyři tisíce bioplynek.