To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila, píše se v Bibli. Stejná věta se stala symbolem zvyku rozšířit jednou za rok věčný oheň, který hoří v jeskynní kapli v Betlémě, do všech světových stran. Plamen takzvaného betlémského světla brněnští skauti předminulý víkend dovezli z Vídně.

V sobotu betlémské světlo doputovalo rovněž do svitavského okresu. S mírným zpožděním ho dovezl rychlík se skauty z Brna. V sobotu před desátou hodinou zastavil na nádraží ve Svitavách. Pro plamínek, který symbolizuje Vánoce, si přijeli skauti s lucerničkami ze Svitav, Poličky i z Moravské Třebové a okolí. Nenechají si ho však jen doma pro sebe, ale roznesou ho všem lidem dobré vůle.

„Pro skauty je betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Byli bychom rádi, kdyby mohl mít plamínek každý, pro koho jsou vyšší hodnoty důležité a kdo se chce v uspěchané době na chvíli zastavit,“ řekl svitavský skaut Antonín Benc.

Lubomír Grepl z Moravské Třebové si jezdí do Svitav k vlaku pro betlémské světlo každý rok. Nevynechal ani letos. S lucernami čekal na rychlík z Brna a nezapomněl ani na skautský šátek.

Už včera třebovští skauti rozdali světlo lidem na setkání u muzea. Tam si pro plamínek z Betléma přišlo okolo sto padesáti lidí.

„Budeme betlémské světlo až do vánočních svátků rozšiřovat v Moravské Třebové. Rozneseme ho po kostelech a důchodcích ve městě. Lidé mají o světlo velký zájem, je to už taková tradice,“ uvedl Lubomír Grepl.

Jeho dcera Lenka dodává, že plamínek se nejlépe uchovává v karmě. „Tam ho můžete mít třeba celý rok,“ tvrdí Lenka Greplová.

Světlo z Betléma spojuje skauty

Pro Betlémské světlo si na vlakové nádraží přišli lidé z města, ale také skauti. V těchto dnech světlo roznáší do domácností, zapálili ho i v kostele. S lucernou dorazila v sobotu k vlaku Anna Konopáčová, vedoucí skautského střediska ve Svitavách.

„Betlémské světlo pro mě znamená moc. Je to společenská událost. Beru to jako poselství, když jdeme světlo přebrat. Současně se jedná rovněž o skautskou sounáležitost. Je to něco, co je pro nás skauty společné. Ne všichni skauti mají možnost udělat vše dohromady. Tohle vidím jako malé propojení. Je to symbol a ty jsou pro nás typické. U nás doma hoří Betlémské světlo celé vánoční svátky,“ říká Anna Konopáčová.

A když plamínek z Betléma zhasne? To prý není žádný problém. „Zhasne, stává se to naprosto běžně. V tom případě je potřeba mít známé, kteří mají také světlo a dojít si k nim. Někdo to ale i zfalšuje, ale jde o pocit. Pak je jedno, odkud světlo vlastně je,“ dodala skautka Anna.

Ve Svitavách budou skauti světlo rozdávat Štědrý den na náměstí pod vánočním stromečkem. „Světlonoše“ potkáte i při cestách městem.