Jejich show přilákala množství diváků. Dražba vyrobených aranžmá v závěru akce nazvané „Vánoce dětem“ podpořila dětské domovy.

„Dětí bez domova je spousta. Zkuste si být o Vánocích, když vám je deset let, sám,“ řekl florista a organizátor Martin Rubeš. Podle něj je podpora takových dětí potřeba a je to dobrá věc. Třiašedesát aranžmá, nejen s vánoční tematikou, pořadatelé vydražili. O výtěžek ve výši 20 847 korun se tak podělí Dětský domov v Dolní Čermné a dětské oddělení Litomyšlské nemocnice. Domů si kromě dobrého pocitu lidé odnesli kytice, ikebany, partery či aranžmá v keramice a skle. Floristé do nich použili přes dvě stě řezaných květin a množství doplňků. Na výrobě aranžmá se kromě Martina Rubeše podíleli další tři lidé. Přijel vícenásobný mistr České republiky ve floristice Jaromír Kokeš. Podle Rubeše je „vlajkovou lodí“ české floristiky. Příští rok bude totiž naši zemi reprezentovat na evropském poháru. Další, kdo předvedl v Litomyšli svůj um i nápady, byl Luboš Dobrovolný. Ten často zasedá v porotách a hodnotících komisích. Trojici doplnila Lucie Kolmanová, vícenásobná mistryně republiky ve floristice, kterou k tomuto oboru přivedli už její rodiče. Všichni s Martinem Rubešem spolupracují dlouhá léta, a tak ochotně přijali jeho pozvání.

Floristé kultivují

K Litomyšli patří floristika také díky zahradnické škole. „Každopádně se školou spolupracujeme. Dokonce tři studentky nám pomáhaly s výrobou prací pro tuto akci,“ potvrdil Martin Rubeš. Sobotní show měla přínos nejen pro děti, které nebudou moci strávit Vánoce doma. Potěšila také řady místních vazačů a aranžérů. „Je dobře, že lidé mohou vidět práci naší floristické špičky. Je třeba vkus lidí kultivovat,“ domnívá se Eva Vaňková z Litomyšle. Podle ní leckdy nabízená díla vypadají podobně, jako když pejsek a kočička dělali dort.

Vánoční dekorace a aranžmá podléhají módě podobně jako oblečení či boty. Tón v této oblasti udává mezinárodní veletrh Christmas World ve Frankfurtu nad Mohanem. „Letošní vánoční trendy charakterizují čtyři styly. Každý z nich jde jiným směrem. Každopádně v každém převládá tmavě modrá a fialková barva,“ přiblížil Rubeš. Výrazný je grafický styl, který charakterizují grafické prvky a linie. Kdo má raději přírodní a obyčejné věci, toho spíše osloví autentický styl. „Zde se hodně pracuje se dřevem,“ sdělil florista.

Další symbol města?

Sobotní akce dokázala, že o moderní floristiku je v Litomyšli zájem. Na začátku devadesátých let se o styk s nejnovějšími trendy v tomto oboru postarala zahradnická škola. Její vánoční výstavy a květinové show patří již neodmyslitelně k dění ve městě. Vzhledem k tomu, že Martin Rubeš má zájem pořádat show se špičkovými floristy i příští rok, má Litomyšl „našlápnuto“ stát se možná nejen v kraji dalším symbolem. „Toto byl nultý ročník, rádi bychom akci zopakovali. Ovšem již pod záštitou obecně prospěšné společnosti Bavlnka, která právě vzniká,“ uvedl Martin Rubeš. Také kastelánka zámku Jana Sehnalová opakování akce vítá. K neodmyslitelnému spojení Litomyšle s renesancí, národním obrození a operou by tak mohla přibýt i špičková floristika.