Na železnici mezi Poličkou a Svitavami vlaky ráno ani nevyjely. Trať byla totiž zavátá sněhem. I silničáři měli plné ruce práce. Odklízení sněhu ztěžoval vítr.

„Vlakový spoj o půl páté ráno nejel kvůli sněhové kalamitě. Také ostatní ranní vlaky nahradila autobusová doprava,“ sdělil mluvčí českých drah Radek Joklík. Zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty vyrazili na koleje s frézou. „V 7.50 hodin byla trať z Poličky do Svitav již průjezdná,“ potvrdil Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Cestáři se také nezastavili. Na silnice vyjeli se sypači a radlicemi. Povolali také smluvní partnery, kteří zajišťují úklid silnic druhých a třetích tříd. „S prohrnováním silnic jsme začali již o půlnoci. Vyslali jsme čtrnáct radlic a další techniku. Odklízení sněhu ale komplikoval silný vítr, který vytvářel v některých úsecích sněhové jazyky,“ uvedl Petr Hanzal, šéf svitavské pobočky Správy a údržby silnic. Sněhové jazyky a závěje se tvořily především na místech nechráněných před větrem. S vidinou blížícího jara totiž silničáři už někde dokonce uklidili sněžáky. Tradičně nejhorší situace byla na Poličsku a Svitavsku, kde vál silný vítr.

Ale motoristé jsou ještě velmi opatrní. S přezutím na letní pneumatiky nespěchají. Podle majitele pneuservisu Ladislava Červeného z Poličky hraje roli nejen aktuální počasí. Až do konce března totiž motoristé musí na vybraných úsecích silnic ve svitavském okrese jezdit s povinnou zimní výbavou.

Zatímco v noci na pondělí nasněžilo, ráno se navíc přidala ledovka. Pětatřicítka mezi Litomyšlí a Moravskou Třebovou byla místy zledovatělá. Řidiči jezdili pomalu a tvořily se kolony. „Na silnici ze Svitav na Brno havarovala řidička a auto se převrátilo přes střechu. Ke kolizi osobního automobilu a kamionu došlo na silnici u Mikulče. Další havárie se stala u Vendolí,“ přiblížila ranní situaci na silnicích Anna Štegnerová, tisková mluvčí svitavské policie.

Podle meteorologů by se ale mělo v následujících dnech oteplit. Zřejmě se tedy včera jednalo opravdu o poslední den se sněžením.

Sylva Horáková,Iveta Nádvorníková