„Je to smutné. Měli bychom se především starat o zvířata, ale z osmdesáti procent se musíme starat o to, kde seženeme peníze,“ řekl Josef Zelený ze záchranné stanice. Stanici, jejíž součástí je také psí útulek města Svitavy a zoopark, chybí peníze. „Nemáme peníze ani na to, abychom mohli dokončit přestavbu v zooparku. Je nutné nakoupit materiál. Potřebujeme zvětšit voliéry pro lišky a pro nosála, postavit voliéru pro želvy, rozšířit výběh pro divočáka, vyčistit mokřady, opravit mostky a rybník. Jen plachta do rybníka vyjde zhruba na třicet tisíc,“ vysvětlil Josef Zelený.

Finanční problémy způsobily, že v letošním roce tedy bude naučný okruh uzavřený, i když zájem škol by byl veliký. „Školám jsme poskytovali výukové programy pro děti. Prošli jsme s nimi celý okruh, ukázali všechna zvířata a podali výklad. Děti zůstávaly i několik hodin. Udělaly si ohníček, opekly buřty,“ uvedla Dana Groszmanová ze stanice. To je ale minulost.

Malí i velcí budou moci prozatím jen vzpomínat, jaká zvířata v Zeleném Vendolí viděli. Ekonomická situace je kritická.

Do Zeleného Vendolí jezdili lidé z celého Pardubického kraje. V předchozích letech stanici navštívilo až pět tisíc dětí ročně. „Prováděli jsme tři až čtyři školy denně. Jezdily k nám základní školy. Studenti středních zemědělských a vysokých veterinárních škol zde získávali praxi,“ vzpomínal Josef Zelený (na fotografii). Odborně vyškolení pracovníci stanice předávali cenné informace a zkušenosti praktikantům zcela zdarma.

Téměř zoologická zahrada má sloužit jako naučný okruh pro veřejnost. „V okruhu jsou ptáci a zvířata, která jsme zachránili, ale nemůžeme je už vypustit do volné přírody. Jsou trvale hendikepovaná. V současné době jich je asi stovka. Máme tu srnky, divočáka, drobné ptáky, dravé ptáky, všechny druhy sov. Je tu vzácný sýček či sovy pálené, jestřáb, raroch, káňata, čápi, volavky, vydra, nosál, želvy, liška stříbrná i obecná, ale také psík mývalovitý,“ uvedl Zelený. Tentokrát budou muset děti za poznáním cestovat mnohem dál. Jediná přístupná expozice s živými zvířaty ze Zeleného Vendolí bude přes turistickou sezonu na hradě Svojanov.

Záchranná stanice ve Vendolí, jediná široko daleko, má zcela specifický provoz. Bez peněz se neobejde. „Každý, kdo zavolá kvůli záchraně nějakého zvířete, počítá s tím, že přijedeme,“ řekla Blanka Šponarová. Obětaví pracovníci v kteroukoliv denní dobu svážejí zvířata nejen z okolí, ale také z části Vysočiny a Jihomoravského kraje. Peníze na veterinární péči a na pohonné hmoty jsou v takovém případě důležitější než příspěvek ve formě krmiva pro zvířata. Zelené Vendolí každý rok zachrání a vyléčí asi čtyři sta ptáků a zvířat. Poskytne azyl asi padesáti psům.

Vloni stanice přežila díky příspěvkům některých obcí a koncertu punkové skupiny Rohanovy děti. Letos dostala peníze z Animalfestu v Pardubicích. „Pokud se nám nepodaří získat peníze, budeme muset odvézt zvířata z okruhu pro veřejnost jinam. Zůstal by asi jen útulek a péče o zvířata, která se dají vyléčit a vypustit zpět do přírody,“ uzavřel Josef Zelený.