S bílými a černými figurkami hráli v Litomyšli šachisté z devíti evropských zemí. Tentokrát zahrnovala akce jednu novinku, a to byl turnaj V.I.P.

Starosta Michal Kortyš vloni šachistům navrhl, aby uspořádali turnaj pro známé lidi a věc se podařila. U bleskového šachu zasedl starosta, místostarosta Vladimír Novotný, litomyšlský lékárník i pořadatelé Czech Open a hlavní postava litomyšlského šachu Vít Valenta. Hráli o keramického sněhuláka od postižených dětí ze Šternberku.

Šachisté prožili v Litomyšli také příchod Nového roku. „Neděláme organizovanou zábavu. Dali jsme si večeři, víno a hráli jsme turnaj v bleskovém šachu přes půlnoc. Skončili jsme asi v jednu hodinu ráno a nechyběla ani soutěž o první mat v novém roce,“ přiblížil atmosféru na turnaji Jaroslav Fuksík. Již nyní uvažují o další novince. „Někteří šachisté mají malé děti, které už také začínají hrát. Plánujeme, že bychom uspořádali v rámci turnaje soutěž pro děti. Známá z Polska slibuje, že by přivezla minimálně dvacet dětí,“ dodal Fuksík. Děti podle jeho slov hrají šachy zhruba od pěti let.Nejmladším účastníkem Vánoc byl Daniel Kožušek z Rychnova nad Kněžnou, kterému je deset let.