Firma totiž žádala na provoz moc peněz. Radní projekt zrušili.

Ekonomická krize dopadá i na obce a města ve svitavském okrese. Ovlivňuje život v různých oblastech. Postihuje také kulturu i cestovní ruch. Litomyšl tak přišla o propagaci v ranním televizním pořadu veřejnoprávní televize. Důvodem jsou peníze, jak jinak.

„Proč nemá město Litomyšl na svých internetových stránkách umístěnou on-line kameru. Na ČT2 v pořadu Panorama, jsme mohli donedávna sledovat živé záběry na historické jádro Litomyšle z věže Gymnázia Aloise Jiráska. Bylo by tedy možné tyto záběry sledovat také na webu,“ ptá se ve starostově odpovědně Jiří Novotný. Kamera schází i dalším lidem. „Přes týden bydlím v Praze a vždycky jsem se ráno dívala na televizi, jak je v naší Litomyšli. Myslím, že by záběry z kamery mohly být alespoň na webových stránkách města,“ říká Lenka Bartošová.

Kamera na věži Gymnázia, jejíž záběry lidé sledovali v pořadu Panorama na ČT2, byla nainstalována soukromou společností na zkoušku. „V minulém roce požadovala firma na další provoz finanční částku, která byla neúměrně vysoká. Rada města rozhodla neakceptovat tuto nabídku. Doufám ale, že se ke kameře vrátíme. Jen nevím, kdy nám to ekonomická situace dovolí,“ vysvětlil starosta Michal Kortyš.

Raději fotografie

Již před sedmi lety radní testovali on-line webkameru, ale od jejího spuštění na internetových stránkách Litomyšle odstoupili. „Důvodem byla špatná kvalita pořizovaných záběrů. Kamera se totiž nacházela na věži staré radnice na Smetanově náměstí. Prakticky z ní nebylo nic vidět. Také z pohledu propagace města nemusí vždy nutně jít o výhodu. Litomyšli sluší sluníčko, které však většinu roku nesvítí. Zakaboněný pohled na město může mnoho lidí od návštěvy naopak odradit. Proto dáváme přednost propagaci pomocí kvalitních, profesionálních fotografií,“ dodal Michal Kortyš.

Zastupitelé v Litomyšli přemýšlejí také o vytvoření virtuálních prohlídek, které jsou v současné době velmi populární a pro lidi zajímavé. Ty fungují například už na webu Moravské Třebové.