Tak vítala začátkem týdne informační tabule návštěvníky při vstupu do moravskotřebovského koupaliště. Není proto divu, že kvůli osvěžení v horkých letních dnech se otočí turniket při vstupu do aquaparku klidně více než tisíckrát za den. Na dění v bazénech proto dohlíží až pětice plavčíků, v občerstvení se ohání obsluha. Kvůli službám sem míří lidé nejen z Moravskotře­bovska, ale i ze Svitav či Lanškrouna.

„Když je teplo, valí se lidé ze všech stran. Klidně jich přijde tisíc osm set, patnáct set, jak kdy. Hodně jich dorazí v poledne, po zlevnění vstupného,“ sdělila Zdenka Kolaříková. Ta jako důchodkyně vypomáhá již třetí sezonu v pokladně. Musí tak několikrát do roka dokonce čelit i hodně rozladěným návštěvníkům. To v okamžiku, kdy musí kasu zavřít kvůli naplnění kapacity koupaliště. To nastává v okamžiku, kdy se v areálu pohybuje tisíc dvě stě lidí najednou.

Vodní atrakce, ke kterým patří nejen tobogán, obří skluzavka či vodní hřib, ale také brouzdaliště pro nejmenší láká rodiny s dětmi ze širokého okolí. „Přijeli jsme s vnoučaty. Jeden má rok, druhý pět,“ řekl Zdeněk Luňák, který sem vybavený jídlem, pitím i hračkami do vody přijel na celý den z Lanškrouna. Také Milan Ebert z Moravské Třebové na koupaliště vyrazil za doprovodu ženy a dvou ratolestí, když skončil v práci. „Jsme místní, koupaliště využíváme. Není velké, co se týče plavání, ale pro děti ideální,“ uvedl Milan Ebert. Pochvaloval si jak atrakce, kde se děti zabaví, tak čistou vodu.

Kontrola kvality vody má podle Gabriely Horčíkové, ředitelky moravskotřebovských technických služeb, které aquapark provozují, několik stupňů. Některé faktory průběžně kontroluje a upravuje automatika, jiné denně plavčíci. Jednou týdně provádí doplňkové kontroly pracovníci externí laboratoře. Navíc pravidelné kontroly dělají i hygienici.

Množství návštěvníků těší provozovatele, ale plavčíci musí být ve střehu. V parných letních dnech jich dohlíží na chování plavců pět. „Horko je hodně náročné,“ říká osmnáctiletá plavčice Aneta Mlčochová. Také neukázněnost některých koupajících jí letní brigádu neusnadňuje. „Někdy stačí problém vyřešit domluvou. Hlavně starší mládež se nechává unést,“ domnívá se Aneta Mlčochová. Za pravdu jí dává také pětapadesátiletý stálý plavčík. „Také někteří rodiče leckdy nejsou soudní. Posílají děti, které neumí plavat, do prostoru pro plavce. Domnívají se, že jim je pohlídáme,“ dodává absolvent tělovýchovné fakulty, který plavčíkoval již jako student.

Letošní sezona začala později, přesto vypadá, že dopadne slibně. I přesto Gabriela Horčíková počítá se ztrátou. Aquapark z roku 2004 totiž má velké výdaje za energie.