I když,  jak sami autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda připouštějí, co u plastiky z vosku znamená natrvalo, je vlastně tajemstvím.

Poutní místo

„Vosková plastika vznikla záhy po Havlově smrti ze svíček, které lidé spontánně zapalovali po celé republice," připomněl okolnosti vzniku Srdce Jan Pikna mladší z obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl a dodal: „Litomyšl se stane do jisté míry poutním místem pro spoustu lidí, kteří měli Václava Havla rádi a věřili v jeho ideály."

Po své cestě, během níž navštívilo několik míst České republiky, se Srdce vrátilo do Litomyšle, která se  v roce 2012 stala jeho první zastávkou poté, co opustilo piazzetu pražského Národního divadla.

Několikeré stěhování, rozebírání a opětovné skládání dohromady zanechalo na plastice znatelné stopy. I proto bylo na čase rozhodnout, kde Srdce získá svůj trvalý domov.

„Na obou stranách byla dobrá vůle, jak na naší straně, mě a Lukáše, tak na straně města Litomyšle a Smetanovy Litomyšle. Zvažovali jsme i jiné destinace a komunikovali i s jinými místy. Ale komunikace s Litomyšlí byla nejpříjemnější, pro nás nejradostnější a to je také při rozhodování důležité," uvedl jeden z autorů Roman Švejda.

Podle druhého z autorů, Lukáše Gavlovského, se první náznaky, že by plastika jednou mohla zůstat právě v Litomyšli, objevily už během její výstavy v roce 2012.

Srdce a sochy

Otevření expozice už tuto sobotu je spojeno s oslavou dvaceti let od setkání sedmi prezidentů, které inicioval právě Václav Havel.
V zámeckém sklepení bude Srdce spolu se sochami Olbrama Zoubka. „Máme zkušenost, že když je dohromady třeba s fotografickou výstavou, tak se navzájem doplňují a dojde k oboustrannému posílení. Jsem zvědavý, jestli k tomu dojde i teď, a taky jsem zvědavý, jestli Olbram Zoubek je zvědavý," usmíval se Roman Švejda. 

„Už v tom máme rutinu, ale tentokrát víc zpevňujeme vnitřní základ, protože počítáme s tím, že by tady mělo být trvale, ale nikdo nemá přesný odhad, jak dlouho může plastika z vosku přežít. Je to hmota, která se sesedá," konstatoval Lukáš Gavlovský.
Srdce navštívilo šest destinací, podruhé je v Litomyšli. Složené a zase rozebrané bylo už sedmkrát. „Jednou to bylo nanečisto v podzemí Národního divadla," doplnil Lukáš Gavlovský.

Voňavé sklepení

To, co návštěvníci ve sklepení litomyšlského zámku uvidí, je výsledek společné práce tvůrců Srdce a architekta Josefa Pleskota, který navrhl architektonické řešení celé expozice.

Po celém obvodu místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Dotyková obrazovka umožní návštěvníkům prohlédnout si fotografie zachycující vznik Srdce.

Vnímavému návštěvníkovi neunikne lehká vůně, která se line místností. „Svíčky byly často parfemované, vůně se vlily do sebe. Kdykoliv k Srdci přistoupím, tak z něho vyzařuje  zvláštní vůně, kterou máme spojenou s dobou, kdy jsme ho stavěli a byli jsme tím voskem načichlí. I kdyby k dílu přistoupil slepý člověk, tak z něho bude mít zážitek, protože ucítí zvláštní vůni," popsal Lukáš Gavlovský.

Zámecké sklepení je pro Srdce ideálním místem díky stálé teplotě. Neohrozí ho velká vedra tak, jako tomu bylo při jeho poslední návštěvě Litomyšle.

Srdce v proměnách

Voskové srdce vzniklo jako jakýsi experiment, autoři přiznávají, že nevědí, že by někdy někdo pracoval s takovým množstvím vosku.

A právě díky materiálu, ze kterého je vyrobené, je také velmi citlivé. Několik veřejných výstav se doslova vrylo do jeho podoby. Zatímco při svém vzniku Srdce tvořily dokonale hladké, lesklé a přesné díly, dnes nese stopy, které na něm cestování i zvědaví návštěvníci zanechali.

Na nápisy, které se na srdci objevily, reagují oba autoři různě. „Jednak oba to vnímáme jinak citlivě a pak samozřejmě reagujeme na to, co je to za vzkaz. Samozřejmě jsme radši,pokud se něco takového stane, tak když je to k věci. Pokud tam najdete vyryto Viktoria Žižkov, tak je sice roztomilé, že někdo projevuje svou lásku k fotbalovému klubu zrovna na tomto místě, ale kdyby to tam nebylo, tak by mi to vůbec nevadilo," podotkl Roman Švejda.

Ostatně návštěvníci při každé výstavě měli možnost vepsat své myšlenky a vyznání do knihy ležící vedle voskového srdce.

Parametry voskového srdcePro vznik plastiky se podařilo zajistit zhruba 5000 kilogramů svíček, což je přibližně polovina celkového odhadovaného množství všech svíček zapálených na počest Václava Havla v České republice. Ze svíček bylo získáno 2300 kilogramů vosku a 2700 kilogramů vytříděného odpadu. Vosková plastika dosahuje výšky 200 centimetrů a váží úctyhodných 2300 kilogramů. Skládá se z celkem 115 dílů. Průměrná váha každého z nich je asi 20 kilogramů.  Stěny Srdce jsou široké 20 centimetrů. Celou plastiku ve tvaru otevřeného srdce by bylo možné vepsat do čtverce o délce strany 240 centimetrů.