„Výzvu přijala chirurgická ambulance ve 13.07 hodin. Na místě nehody bylo celkem osm zraněných osob," informoval o události ředitel svitavské nemocnice Pavel Kunčák. Záchranáři sváželi raněné do nemocnice. V hale čekal na jejich příjezd zkušený lékař s týmem zdravotníků. Pacienty při příjmu roztřídil podle daného systému a rozhodl, co je třeba udělat hned, kdo zraněné převezme, jaká musejí udělat vyšetření, kteří zranění budou hospitalizovaní na anesteziologicko resuscitačním oddělení, kdo na jednotce intenzivní péče.

Sténající lidé

Takový byl scénář tajného cvičení, které mělo prověřit souhru a pohotovost zdravotníků. Lidé, kteří byli v nemocnici u svých lékařů, netušili, co se děje. Při pohledu na sténající a zakrvácené pacienty, které záchranáři dováželi, se vyděšeně ptali, co se stalo.

Naštěstí jen nacvičovali traumatologický plán. „Došlo k dopravní nehodě. Přijali jsme dva těžce, dva středně těžce a čtyři lehce zraněné," uvedl chirurg Tomáš Bujok, Zastával funkci lékaře centrálního příjmu zraněných. Lidé z havarovaných aut měli většinou poraněné končetiny, při těžkých a středně těžkých zraněních se jednalo o kombinace zranění hlavy a hrudníku. „Zraněné jsme ošetřovali podle toho, jak je sanitky přivážely, definitivní rozhodnutí pak bylo podle závažnosti zranění," sdělil chirurg.

Informace o závažných nehodách podává dispečink. „Každý už ví, kdo má kam zavolat, koho má kdo aktivovat, kdo má přijít na jaké stanoviště. Je stanovený vedoucí zásahu, který akci organizuje podle traumatologického plánu," vysvětlil stručně Tomáš Bujok.

Role zraněných se ujali dobrovolníci z řad studentů svitavské zdravotnické školy. „Ve škole nás oslovili, jestli bychom nešli na akci s první pomocí, ale dopředu jsme nevěděli, oč se jedná. Až tady jsme se to dozvěděli," řekl student třetího ročníku Petr Hodáň. Měl tržnou ránu na pravém předloktí.

Souhra zdravotníků

„Být na pozici zraněného je zajímavé. Vidíte, jak rychle záchranáři a lékaři pracují a starají se o vás. Je vidět, že jsou sehraný kolektiv, a to je potřeba, když se něco takového stane," hodnotil figurant. Na vlastní oči se tak přesvědčil, jak to v nemocnici funguje, když se stane hromadné neštěstí. „Je to pro mě rozhodně zkušenost," dodal. Kdo ví, možná jednou bude sám záchranářem. O této pozici totiž Petr Hodáň uvažuje.

Školení traumaplánu se v nemocnici koná jednou za rok. Nikdo ze zdravotníků o něm dopředu neví. Pouze ředitel nemocnice připravuje plán ve spolupráci se záchranou službou. Nikdo neví, kdy může k nějaké mimořádné události dojít, proto je nácvik traumaplánu nezbytný.

„Abychom byli připravení pro realitu, která může nastat. To znamená, abychom si vyzkoušeli postupy. Při nácviku přijdeme na to, co je potřeba vyladit, kde to neklape, najdeme slabiny plánu, co se potřeba změnit. Je také nutné, aby personál věděl, kde je jeho místo," poznamenal chirurg.

Během celého zásahu jsou všichni z týmu pod dohledem pozorovatelů. Sledují je a hodnotí průběh, návaznost a plynulost celé akce. Jak dopadlo čtvrteční prověřování traumatologického plánu z pohledu lékaře? „Řekněme za dva. Vždycky je co zlepšovat," dodal Tomáš Bujok. Podle dalších zjištění prý propisky, které byly připravené v obálkách, nepsaly na některé typy formulářů.