„Chápu, že se silnice musí opravit, někde byly výtluky už hrozné, ale cesta do práce je teď zdlouhavá. Kolikrát stojím v kolonách i deset minut,“ řekl řidič Pavel Navrátil, který z Litomyšlska dojíždí do Vysokého Mýta.


Etapy opravy silnice I/35

I. etapa 6. dubna – 9. května
0 – 0,708 km opravovaného úseku
kyvadlový provoz, po-pá řízen pracovníky stavby, o víkendech přenosnými semafory. Úsek rozdělen na dvě podetapy A a B o délce 350 metrů.

II. etapa 10. května – 31. května
0,708 – 1,0 km opravovaného úseku
kyvadlový provoz, po-pá řízen pracovníky stavby, o víkendech přenosnými semafory.

III. etapa 1. června – 22. června
1,0 – 2,535 km opravovaného úseku
Provoz ve směru Vysoké Mýto – Litomyšl bude zachován po volné straně vozovky, protisměr bude veden přes objízdnou trasu Bohuňovice, Heřmanice, Tisovou a Hrušovou.

IV. etapa 6. dubna – 31. května
2,535 – 4,474 km opravovaného úseku
Provoz ve směru Vysoké Mýto – Litomyšl bude zachován po volné straně vozovky, protisměr bude veden přes objízdnou trasu přes Sedliště a Bohuňovice.

Rušno je teď v Sedlišti, kudy v současné době vede objízdná trasa ve směru z Litomyšle na Vysoké Mýto. Jede tady jeden kamion za druhým. 

„Člověk se tu bojí přejít silnici. A ten rámus,“ rozčilovala se starší paní v Sedlišti, zatímco nevěřícně koukala na kolonu kamionů.

Rekonstrukce úseku silnice I/35 je naplánována na čtyři etapy.

„Oprava povrchu vozovky v délce 4,9 kilometru je nutná pro zlepšení stávajícího špatného stavebního stavu vozovky. Předpokládané dokončení opravy je na konci června, dopravní omezení je stanoveno do 22. června,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Kristýna Korenčiková.

Při cestě z Litomyšle musí jet řidiči směrem na Vysoké Mýto po objízdné trase přes Sedliště a Bohuňovice. Uzavírka se týká pouze jednoho jízdního pruhu. Cestou z Mýta už jedou všichni po pětatřicítce. Rekonstrukce navazuje na loňskou opravu hlavního tahu v úseku Vysoké Mýto – Hrušová.

Tím ale dopravní problémy kvůli opravám v okolí Litomyšle nekončí. Po Velikonocích začala i modernizace mostu ve Višňárech na silnici II/358. Potrvá až do konce července. Během opravy platí obousměrná objízdná trasa pro nákladní a osobní dopravu ve směru Litomyšl, Tržek, Sedlíšťka a Morašice.

Příští týden se pustí dělníci taky do opravy pětatřicítky přímo v Litomyšli. „V úterý 13. dubna zahájíme velkoplošné výspravy vozovky silnice I/35 v Litomyšli, a to ve stoupacím pruhu směrem na Svitavy v úseku od sokolovny až na konec města. Oprava potrvá zhruba týden a bude zachován obousměrný provoz,“ uvedla Korenčiková.

Velká komplikace pro řidiče na cestě z Čech na Moravu přijde v květnu, kdy začne rekonstrukce v Hřebečském tunelu. Práce mají trvat od května do prosince letošního roku. „Konkrétní termín zatím známý není, protože ještě nebylo ukončeno výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ dodala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.