Vyrazit na dovolenou se psem může být problém, některé hotely totiž čtyřnohé miláčky neubytují. Jolanta Svobodová s manželem Pavlem proto před jedenácti lety zřídila Psí hotel v Kukli. „Bydleli jsme ve Svitavách na náměstí u kašny a měli jsme dva labradory. Když jsme v roce 2010 jeli na dovolenou, psy jsme odvezli do jedné chovné stanice. Cestou jsme si s manželem řekli, že až si jednou koupíme domek, tak uděláme psí hotel. Shodou náhod jsme tří měsíce potom objevili tento dům, za měsíc jsme se stěhovali a hned v létě jsme měli prvního klienta,“ vzpomíná Jolanta Svobodová.

Lidé sem vozí na pobyt psy hlavně ze Svitav a okolí, mají ale běžně hosty i z Pardubicka nebo Prahy. „Měli jsme i zahraniční klienty z Malajsie, Finska, Německa, Anglie nebo nám sem dává pejsky paní, která částečně žije ve Švýcarsku,“ přibližuje Svobodová.

Vyvenčit a nakrmit

Den v psím hotelu začíná v sedm hodin ráno, vyvenčit, nakrmit, nechat psy proběhnout. „Všichni chtějí vždy naráz ven, vypustím je na zahradu. Máme teď pět velkých psů, kteří mohou běhat spolu a snesou se. Když to nejde, tak je pouštíme po jednom, aby se proběhli,“ vysvětluje majitelka hotelu.

Dopoledne mají psi na programu ještě jedno venčení, pak následuje polední klid a o půl třetí jdou psi znovu ven z kotců a stejně tak večer. Mezitím musí podle pokynů majitelů psů Svobodová zvládnout i krmení nebo podání léků. „Lidi si myslí, že sedím pod altánem a kolem běhají pejsci, ale tak to opravdu není. Celý život jsem pracovala v obchodě, v logistice a tohle je podobné. Každý pes má jiný režim, svoje krmení, vše musíme skloubit. Je to náročná práce, ale zatím ta nejkrásnější, co jsem kdy měla,“ podotýká Svobodová.

Zájem o psí hotel vzrostl po covidové pandemii, kdy si mnoho lidí pořídilo psa. Kotce v hotelu jsou plné, běžně tu mají dvanáct či třináct psů. „Dříve jsme dělali rezervace na léto od března nebo dubna. Tentokrát volali lidé už v listopadu. A kdo si vyzvedává pejska, tak klidně rovnou objednává termín na příští rok,“ dodává podnikatelka.

Komunální volby do zastupitelstev obcí se uskuteční 23. a 24. září 2022.  Ilustrační foto.
Ve Svitavách kandiduje v zářijových komunálních volbách sedm stran

Není vybíravá, ve svém hotelu ubytuje všechny rasy psů. „Bereme boxery, pitbuly, jezdí sem bulteriér a to je miláček. Nelze koukat na rasu, záleží, jak je pes vychovaný. Akorát dvakrát jsme odmítli brazilskou filu. To je pes jednoho pána a jiného člověka nepřijme,“ popisuje Svobodová.

A jako si lidé z dovolené vozí fotografie, i psi mají zachycené svoje zážitky. Svobodovi posílají majitelům fotografie, videa i zprávy, jak se jejich pes v hotelu má. Při návratu následují scény, jako když se děti vrací z letního tábora. „Někdo si to shledání natáčí. Pejsci mají radost, poznají auta, vystřelí a běží podél plotu. Mají radost, skáčou. Někteří ale dělají i drahoty,“ směje se hoteliérka.

V sezoně je v hotelu rušno, psi tady zůstávají týden i dva a Svobodovi si tak dovolenou rozhodně nemohou dovolit. Odpočívají až v říjnu, kdy tradičně vyrážejí na dovolenou. Pak ale následuje zimní sezona, kdy lidé odjíždějí za lyžovačkou na hory a psí hotel se opět zaplní.