To získala poličská zuška díky výzvě Piana do škol. „Je to sen a je to dar, kterého si velmi vážíme,“ říká Gabriela Vraspírová Vorbová, ředitelka ZUŠ Bohuslava Martinů v Poličce.

Škola má v současné době celkem patnáct klavírů. Nejstarším nástrojům je přitom přes sedmdesát let.

„Nejstarší je křídlo Petrof z roku 1932 a pak pianino pocházející z doby před rokem 1945. Máme také Dalibora a ten je dokonce bez výrobního čísla. Běžně na všechny nástroje hrajeme,“ podotýká ředitelka. Scházelo jim ale v sále piano pro hru na dva klavíry.

Proto se rozhodli vloni využít šanci získat jedno z jedenácti pian firmy Petrof, která koupila nadace Karla a Štěpánky Komárkových, když je odmítl čínský zákazník v reakci na podzimní návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. V konkurenci více než 150 žádostí ale Polička neuspěla.

„Polička na piano nedosáhla, ale byla vyhlášena výzva Piana do škol, do které jsme byli zařazeni. Oslovili jsme sponzory v regionu a rodiče. Odezva byla pro mě velikým překvapením, protože mám pocit, že se podpora umění v Čechách moc nenosí. Velmi rychle nám nabíhaly částky,“ vysvětluje Gabriela Vraspírová Vorbová.

Petrof v rámci akce Piana do škol nabízel jeden nástroj za 219 tisíc korun. Poličská škola dala dohromady díky dárcům a rodičům zhruba 87 tisíc korun, zbytek doplatila společnost Cleverlance. Bez sbírky by si ale poličská umělecká škola nové piano rozhodně nemohla dovolit. Pořízení nového klavíru je totiž pro školu běh na dlouhou trať a několik let šetření peněz.

„Trvá několik let, než se se zřizovatelem dohodneme a peníze se nastřádají. Pořídit piano z běžného rozpočtu zušky zkrátka nejde,“ dodává ředitelka. Nové pianino Petrof je už na svém místě v koncertním sále školy. Žáci ho využijí na hru na dvě piana současně.

„Mohou hrát souběžně dva lidé nebo u každého piana dva, takže čtyři najednou. Je to krásný nástroj, vybrali jsme si ho přímo v Petrofu v Hradci Králové. V sále máme klavír značky Yamaha a chtěli jsme k němu nástroj, který se mu zvukově přiblíží,“ říká ředitelka a učitelka hry na klavír.

NOVÉ PIANO Petrof je už na svém místě v koncertním sále Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Poličce. Foto: Deník/ Iveta NádvorníkováNOVÉ PIANO Petrof je už na svém místě v koncertním sále Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Poličce. Foto: Deník/ Iveta NádvorníkováZdroj: Deník/Iveta NádvorníkováOd pondělí se děti vrací do poličské zušky na individuální hodiny. „Distanční výuka je u hudebních nástrojů složitá. Bála jsem se, že se děti budou ve velkém nnožství ze studia odhlašovat. Nakonec se to dotklo jen dvou procent žáků, což jsou v podstatě jednotlivci. Jsem ráda, protože umění vždy přenášelo lidi přes krizové momenty v těžkých dobách,“ míní Vraspírová Vorbová.

Ještě vloni na začátku roku si nedovedla představit, že bude své žáky učit hrát na klavír na dálku přes počítač. Přiznává, že je to složité. „Není nad živý kontakt s dětmi ve třídě,“ uzavírá ředitelka.

Základní umělecká škola v Poličce nese jméno poličského rodáka Bohuslava Martinů už od roku 1949, a to na základě skladatelova dopisu.