Před půl osmou ráno bylo na Základní škole v Libchavách o poznání veseleji než v předešlých měsících. Žáci druhého stupně se totiž vrátili do škol. „Byli jsme překvapení, když jsme se minulý týden dozvěděli, že se žáci vrací, ale zároveň šťastní. I kdybychom se to dozvěděli v neděli v noci, tak uděláme vše pro to, abychom zvládli žáky přivítat,“ vysvětlila ředitelka libchavské školy Marie Linhartová. Ta společně s kolegy připravila pro žáky druhého stupně, kteří ve škole již dlouhé měsíce nebyli, vskutku speciální překvapení.

3. května se do budov školy vrací žáci 2. stupně z Prahy, Karlovarského, Královéhradeckého, Karlovarského, Libereckého, Plzeňského, Středočeského a také Pardubického kraje.

„Od rodičů i žáků víme, že někteří mají strach, jak se zvládnou do prezenční výuky vrátit. A my jim v tom chceme pomoci. Dnešní den tedy věnujeme speciálnímu programu,“ nastínila důvod, proč žáci v pondělí ještě neotevřou učebnice a nezačnou počítat příklady. „Otestujeme se a vyrážíme do Ústí nad Orlicí. Žáci dostali za úkol sbalit si do batůžku dvě suchá polínka. Vyrážíme na Andrlův Chlum a budeme opékat špekáčky,“ objasnil pondělní plány třídní učitel Petr Kulhavý. Další třídy čekají společenské hry nebo třeba zážitkový program v tělocvičně.

Před výukou otestovat

Žáky druhého stupně však nejdříve čekalo povinné antigenní testování. „Nebojím se, chodím na doučování a tam se testuji taky,“ vysvětlil žák Aleš Jeništa. Emu ze 7.B testování trochu překvapilo a přiznává, že to pro ni nebylo nic příjemného. „Trošku mi z toho vyhrkly slzy, ale dalo se to zvládnout,“ řekla statečně.

Na negativní výsledek antigenního testu čekaly také žačky Sofie, Míša, Amélie a Lucka ze 6. B. „My jsme vůbec nečekaly, že už se do školy vrátíme. Vždyť my jsme se neviděly skoro rok,“ přemítaly společně. I jejich test, stejně všech žáků Základní školy v Libchavách, byl v pondělí ráno negativní. Před začátkem dnešního, ještě trochu volného dne, se kamarádky mezi dveřmi třídy konečně bezstarostně objaly.

Ne všichni žáci se však do třídy v pondělí ráno vrátili. Školy totiž pokračují v rotačním režimu, pondělní a čtvrteční povinnost antigenního testování zůstává. Zpátky mezi kamarády se vrací také děti z mateřských škol, u kterých však antigenní testování či nošení roušek není podmínkou.

Pro epidemiology byl časný návrat do škol překvapením, minulý týden totiž incidence nových případů stále neodpovídala magické hranici 100 pozitivních případů na 100.000 obyvatel, která je podmínkou pro návrat žáků do škol.