"Taková cvičení slouží k přípravě hasičů před letní sezonou, kdy je zvýšené nebezpečí vzniku požárů lesních a polních porostů. Letecká technika – vrtulník s bambivakem se používá zejména v členitém zalesněném terénu a špatně přístupných místech, kam se hasiči se svou technikou velmi těžko dostávají. Proto je třeba, aby byli hasiči vycvičeni i na takové situace," vysvětluje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Členové jednotek profesionálních hasičů z Moravské Třebové a dobrovolných hasičů z obcí Staré Město, Jevíčko, Křenov, Vranová Lhota, Chornice, Městečko Trnávka, Dlouhá Loučka, Mladějov na Moravě nejprve prošli krátkou instruktáží k bezpečnému plnění a chování při práci. Kapitán vrtulníku vysvětlil také důležité pokyny, povely, signály a činnost při nouzových postupech.

Jednotlivé jednotky pak utvořily většinou čtyřčlenná družstva, která postupně cvičila naplnění vaku, který měl vrtulník v podvěsu. „Po naplnění vrtulník odletěl, vyprázdnil vak na místo určené velitelem zásahu a vrátil se zpátky. Jeden člen letecké hasičské služby navigoval vrtulník a druhý instruoval a dohlížel na činnost při plnění bambivaku. Každé družstvo si celý postup vyzkoušelo několikrát. Jedním z cílů cvičené bylo právě i prověření navigace vrtulníku na ochozové místo,“ uvedl Tomáš Nárožný, velitel stanice hasičů v Moravské Třebové.

Při cvičení hasiči využili také vrtulník Letecké služby Policie ČR ze základny Brno s šestičlennou osádkou, kterou tvořili příslušníci Letecké služby, a to dva piloti, dva palubní technici a dva hasiči vycvičeni pro práci na vrtulníku.