V upravených vagonech našly nejen zábavu, ale i poučení.

Od rána se na nádraží střídaly skupinky dětí. Přišly se podívat na program, který pro ně připravily České dráhy. V jednom z vozů soutěžily. „Tématem hry byla bezpečnost na železnici. Chtěli jsme, aby věděly, jak se mají chovat na nádraží,” uvedla koordinátorka akce Jana Rotreklová.

V kinematovlaku malí diváci zhlédli několik pohádek. „Viděl jsem pohádky Pane, pojďte si hrát a Pat a Mat,” řekl Matýsek Šmerda ze Svitav. Ve speciálně upravených vozech se kluci a holky také vydováděli. „Moc se nám tady líbilo. Zaskákali jsme si na míčích i na trampolíně, kreslili jsme obrázky,” pochlubil se školák z Vendolí Bohuslav Olexík.

S programem byly spokojené také učitelky. „Líbilo se nám muzeum jízdenek. Děti je mohly procvaknout kleštičkami. Zaujal je i telefon se sluchátkem. V dnešní době znají už jen mobily. Vítáme každou akci, která dětem přinese něco nového,” uvedla Lenka Králová, učitelka ze svitavské speciální mateřské školy. Některé děti se ocitly ve vlakových vagonech poprvé. „Nahlédly do historie a dozvěděly se nové věci. Poznatky určitě využijeme při výuce a ve výtvarné výchově,” dodala Libuše Sýkorová, učitelka ze Základní školy ve Vendolí.

Krajské centrum osobní dopravy pořádá tuto akci už třetím rokem. Podle Jany Rotreklové je každý rok v jiném železničním obvodu.