Ve středu časně ráno přijeli pracovníci specializované firmy, aby namontovali a uvedli do zkušebního provozu babybox. Je úplně jiný než ty, které se instalovaly před časem. „Moderní schránka je vyrobená na základě zkušeností s předešlou sérií. Dvířka se otevírají automaticky po zmáčknutí tlačítka. Dříve je matka otevírala pomocí kliky. Celý box je vyrobený z nerezu, vyhřívaný na 28 stupňů a v létě je i klimatizovaný," popsal skříňku výrobce Zdeněk Juřica.

„Jsem poplatný svým významným datům, a proto každý rok 19. března vydávám Divoké víno. Je to můj významný den! Aby byl ještě významnější, požádal jsem výrobce a zároveň ředitele Ústavu pro technický vývoj babyboxů Zdeňka Juřicu, aby 61. bedýnku na nechtěná lidská mláďata namontoval ten den," vysvětlil Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti, proč pro instalaci další schránky vybral právě tento den.

Jako první funkčnost babyboxu vyzkoušela Terezka. Ne! Skutečně to není dítě, které by nikdo nechtěl. Je to panenka, která cestuje s vývojáři a montéry. Sami vyzkoušeli, jestli se schránka otevírá po zmáčknutí svítícího zeleného tlačítka, jestli funguje vyhřívání. „Babybox je napojený na datovou síť nemocnice a zároveň na internet, takže ho několikrát za týden můžeme i zkontrolovat," popisoval systém ředitel Ústavu pro technický vývoj babyboxů Zdeněk Juřica. Kamera zabírá celou vaničku. Ta na monitoru počítače ukázala i panenku Terezku. Čidla zajistí i rozesílání zpráv, aby se pak k případnému dítěti co nejdříve dostali zdravotníci.

„Dohodli jsme se s panem Hessem a v nemocnici jsme poskytli jeho nadaci prostor na zřízení babyboxu," uvedl ředitel svitavské nemocnice Pavel Kunčák. Veškerý provoz speciálního zařízení na nechtěné děti půjde na náklady nadace.

Pavel Kunčák nedokáže odhadnout, jestli schránku některá z matek využije. Ke zřízení boxu ho vedla i další věc, než „pouze" někdejší nápad dárce, díky kterému se seznámil s Ludvíkem Hessem. Na Svitavsku už se totiž jednou mrtvé novorozeně našlo. „Každé dítě má nárok na kompletní rodinu, ne jenom na matku. O dítě by se měli rodiče dokázat postarat. Dokážu pochopit spoustu situací, kdy matka nemá z objektivních důvodů, ze zdravotních důvodů, schopnost se postarat. Je spousta možností, jak situaci řešit, přes sociální pomoc, dětské centrum a mnohé další, ale i tak se může najít někdo, kdo jiné řešení než babybox nevidí," konstatoval ředitel.

Babybox je nyní ve zkušebním provozu. V nemocnici musí odzkoušet, zda všechno funguje tak, jak má. „Budeme provádět testy, jestli je všechno správně nastavené, jestli fungují alarmy, pokud do boxu něco vložíme, a podobně," vysvětlil ředitel svitavské nemocnice Pavel Kunčák. Personál nemocnice se musí naučit postupy, jak se zachovat, kdyby monitor oznámil, že je ve vaničce schránky, kterou zabírá kamera, dítě.

„Slavnostní otevření jsme spolu s ředitelem nemocnice Pavlem Kunčákem, který mě o zřízení babyboxu sám požádal, určili na dvanáct hodin v úterý 8. dubna," dodal Ludvík Hess. Případní dárci, kterých není nikdy dost, se mohou obrátit přímo na sdružení Babybox pro odložené děti nebo nadaci. Výroba babyboxu vyjde na čtvrt milionu korun. „Prozatím jsme dostali od dárců příslib na sto tisíc," zmínil Ludvík Hess, předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti. Spousta peněz tedy ještě chybí.