Nová kastelánka Jana Sehnalová rozšiřuje nabídku. Své ano si mohou snoubenci říci nejen v zámecké kapli, ale také v audienčním sále nebo rokokovém salonku. V sobotu se konalo na zámku v Litomyšli velké focení. Jednalo se o přípravu na svatební veletrh, který se koná koncem ledna v Pardubicích.

Na zámecké nádvoří vjel kočár tažený dvěma koňmi. Na kozlíku seděl Miloš Glänzner a v kočáře snoubenci. Svatba to byla bohužel ale jen fiktivní. „Se zámkem jsme vstoupili do svatebního veletrhu, který se koná 29. a 30. ledna v Pardubicích. Ze zkušenosti z Častolovic vím, že veletrh je důležitý, protože se tam sejdou nevěsty a ženichové, ale hlavně zástupci agentur a salonů. Chceme více dostat do povědomí lidí, že svatby na zámku děláme,“ uvedla kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová. Pozvala modelku, modela, zajistila koně a floristku. V sobotu tak pořídili materiály, které využijí pro propagaci zámku.

Dosud se svatby konaly v kapli a vloni se jedna uskutečnila také v saletu v zahradě. „Plánujeme, že rozšíříme prostory o audienční sál a rokokový salonek. Navíc ve spolupráci se Smetanovou Litomyšlí budeme nabízet i svatební obřad mezi sochami Olbrama Zoubka ve sklepení zámku,“ sdělila Jana Sehnalová. S realizací začnou již letos na jaře. Prostory jsou v současné době velmi studené, proto musí počkat, aby nebyla svatebčanům zima. I modelka měla v sobotu co dělat, aby neměla kvůli zimě modré rty.

Nejde ale o jedinou novinku v renesanční památce. Další se uskuteční v únoru. „Novou akci nazveme Pusa na zámku. Padne 14. února na svatého Valentýna. Jedná se o akci, kdy ženich přijde nevěstu požádat o ruku do interiéru našeho zámku. Pro nevěstu to může být překvapení, ale také o tom třeba bude předem vědět,“ přiblížila kastelánka. Snoubence už mají. „Zatím se přihlásil jeden pár. Ženich to naplánoval a nevěsta nic neví, proto nemohu více prozradit. Snad vznikne nová tradice, která se uchytí,“ dodala Jana Sehnalová.

První zvonění

Kastelánka už chystá i další akce. Zámek otevře první víkend v březnu, protože chce zahájení sezony pojmout v duchu, že do zámku přišel nový kastelán a nový vítr do komnat. „Při otevření zámku bych ráda ten víkend zpřístupnila poprvé také zámeckou věž a začali bychom zvoněním zámeckého zvonu,“ uzavřela kastelánka Jana Sehnalová. Na zámku působí čtrnáct dní a je z nové práce nadšená. Pochvaluje si spolupráci s městem i místními organizacemi.